Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ନୌସେନା ଲାଗି ଭାରତୀୟ ରଙ୍ଗରେ ନିର୍ମିତ Romeo ହେଲିକପ୍ଟରର ଆସିଲା ପ୍ରଥମ ଛବି

4/12/2020 at 8:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪।୧୨: ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଲକହିଡ୍‌ ମାର୍ଟିନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଲାଗି ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟରର ପ୍ରଥମ ଛବି ଶୁକ୍ରବାର ଜାରି କରିଛି। ଏମଏଚ୍-୬୦ ରୋମିଓ ମଲ୍ଟିରୋଲ ହେଲିକପ୍ଟର ଲାଗି ଆମେରିକା ସହ ଭାରତ ରାଜିନାମା କରିଥିଲା। ରାଜିନାମା ଅନୁସାରେ ଭାରତ ଏହି ଶ୍ରେଣୀୟ ୨୪ଟି ହେଲିକପ୍ଟର ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଡର ଦେଇଥିଲା।

ଲକହିଡ୍‌ ମାର୍ଟିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଏମଏଚ୍-୬୦ ରୋମିଓ ସି ହକ୍‌ ହେଲିକପ୍ଟର ଗଭୀର ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଥିବା ବୁଡା ଜାହାଜ ସମେତ ଭାସମାନ ଯୁଦ୍ଧତରୀକୁ ଧ୍ୱଂସ୍ତ କରିପାରେ। ଏପରି ହେଲିକପ୍ଟର ସମୁଦ୍ର ସୀମାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ। ଶତ୍ରୁ ବୋଟକୁ ସନ୍ଧାନ କରି ଏହାର ପରିସ୍କୃତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତିହତ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ। ଏଥିରେ ସେନସର ସମେତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଓ ଟାର୍ପେଡୋ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଏମଏଚ୍‌-୬୦ ରୋମିଓ ହେଲିକପ୍ଟର ଆମେରିକା ନୌସେନାରେ ଆଣ୍ଟି ସବମେରିନ ଏଣ୍ଡ ଆଣ୍ଟି ସର୍ଫେସ୍ ୱିପନ ଭାବେ ମୁତୟନ ହୋଇଛି। ଏପରି ହେଲିକପ୍ଟର ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଉଭୟ ସମୁଦ୍ର ଓ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ସହାୟତା କରିପାରିବ। ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ରୟାଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟାନ ନେଭି ମଧ୍ୟ ନିଜ ସମୁଦ୍ର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ମୁତୟନ କରିଛି। ଭାରତକୁ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ମିଳିଲେ ହୀନ୍ଦ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିରତା ସାଙ୍ଗକୁ ଶାନ୍ତି ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ହାସଲ ହୋଇପାରିବ।

ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ଯୁଦ୍ଧତରୀ ସମେତ କ୍ରୁଜ ଓ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରରୁ ଅପରେଟ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର କେବଳ ଯୁଦ୍ଧ ଅଥବା ଉଦ୍ଧାର ଅଭିଯାନ ନୁହେଁ ସମୁଦ୍ରରେ ସୂଚନା, ଲଜିଷ୍ଟିକ ସପୋର୍ଟ, ଘରୋଇ ବାହନ ଆଦି  ଚିହ୍ନଟ ଓ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ କରିବ। ଲକହିଡ ମାର୍ଟିନ୍‌ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତକୁ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ ଯୋଗାଇ ଦେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

   Related Posts