Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ନାହାନ୍ତି ଗ୍ରାହକ, ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା ରାସନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଦେହଜୀବୀ

31/03/2020 at 4:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୩ : କରୋନା କାରଣରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ହଜାର ହଜାର ଦେହଜୀବୀ ଜୀବନ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଜିବି ରୋଡରେ ରହୁଥିବା ଦେହଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ପାଖକୁ କୌଣସି ଏନଜିଓ ପହଞ୍ଚି ନାହାନ୍ତି କି ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ | ସମସ୍ତଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଆମେ ଶେଷରେ ଆସିଥାଉ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ନେତାମାନେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ମାଗିବାକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି ତ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଣ ଆସିବେ |

ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ଦେହଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଦୀ ଜୀଙ୍କର ସର୍ବସାଧାରଣ କର୍ଫ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଦେହଜୀବୀ ନିଜ ଗାଁକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। କରୋନା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ କାମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି | ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ ପରଠାରୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି କାମ ନାହିଁ | ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଆସିବାକୁ ଦେଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | କାରଣ ତାଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲା ଅଛନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ |ଆଉ ଜଣେ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଦେହଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ତ ରାସନ କାର୍ଡ ହିଁ ନାହିଁ ତ ଫ୍ରି ରାସନ କୋଉଠୁ ମିଳିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୬ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ ଏବଂ ଦେଢ଼ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦେହଜୀବୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଜାଣିନଥିବା କହିଛନ୍ତି | ତେବେ କେବେ କେମିତି ଜଣେ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ଖାଇବା ଦେଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଜିବି ରୋଡରେ ରହୁଥିବା ଅନେକ ଦେହଜୀବୀ ଲକଡାଉନ ଖବର ଶୁଣି ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଷାଠିଏ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଦେହଜୀବୀ ଘରକୁ ଯାଇପାରି ନାହାନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ୪ ରୁ ୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସେ କିଭଳି ଯାଇଥାନ୍ତେ | ସେଥିପାଇଁ ସେ ଯାଇପାରିନଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସମୟରେ ଔଷଧ ମିଳିଗଲେ ସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

କାହାକୁ ରାସନ ଚିନ୍ତା ତ କାହାକୁ ଔଷଧ ଚିନ୍ତା | ପୁଣି କିଏ ଭାବୁଛି ସେ କରୋନାରେ ପୀଡିତ ହୋଇଯିବ ନାହିଁ ତ ! ଆଉ ଜଣେ ଯୁବା ଦେହଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର କୌଣସି ପରୀକ୍ଷା ହୋଇନାହିଁ | ତେବେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଏ ବିଦେଶରୁ ଆସିଛି ନା ଆଉ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ତାହା ସେମାନେ କେମିତି ଜାଣିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ସେ କହିଛନ୍ତି କାମ ସିନା ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ହେଲା ବନ୍ଦ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଭାଇରସର ମାସେ ହେଲାଣି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ଏପଟେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି |

ଏହି ଦେହଜୀବୀମାନେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧାଇ ନିଜେ ଓଢଣୀରେ ମୁହଁ ବାନ୍ଧି ଛୋଟ କୋଠରୀରେ ରହୁଛନ୍ତି |  ଛୋଟ ଆଲମିରାରେ ବସି ଅଖା ଗୁଡ଼ାଇ ବସିଛନ୍ତି | ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଦେହଜୀବୀଙ୍କ ପୁଅ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେଠାରେ ୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଦିଦି ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ପାକହାପଖି ୭୦ ବେଶ୍ୟାଳୟ ରହିଛି | ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚାଲାଣ ଜରିଆରେ ଅଣାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଁର ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି | ସେମାନେ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଗାଁକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ଏକ ଏନଜିଓ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ଆଖପାଖ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ରାସନ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ତେବେ ଯେତିକି ଦିନ ସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ନଚେତ ସବୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଭରସା ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ |

   Related Posts