Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ୧୦୦ ଜିଲ୍ଲାର କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ, ସେବାୟତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲା ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • କୋଭିସିଲ୍ଡର ଦୁଇ ଡୋଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ ୧୨ ରୁ ୧୬ ସପ୍ତାହ, ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ଵୀକାର କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
  • ||
  • କରୋନା ଲଢେଇରେ ମିଳିଲା ତୃତୀୟ ଅସ୍ତ୍ର ! ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ବଜାରରେ ମିଳିବ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭି, ଜୁଲାଇରେ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଉତ୍ପାଦନ
  • ||
  • ପାଟନା : ମେ’ ୨୫ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟରେ ବଢିଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ଟିଭି ଅଭିନେତା ରାଜୀବ ପାଲ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଜା, ବାଣ, ବରଯାତ୍ରୀ ବିନା ବାହାଘର, ବାଇକ୍‌ରେ କନ୍ୟାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ବର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଷଣ୍ଢ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଗୋଟିଏ ଷଣ୍ଢ ମୃତ, ୨ଟି ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦୬୪୯ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମାଡି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ତଉକ୍ତେ’, ଓଡିଶା ଉପରେ କଣ ରହିବ ପ୍ରଭାବ
  • ||

‘ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌’ ଶବ୍ଦ ଜିତିଲା କଲିନ୍ସ ଡିକ୍ସନାରୀ ଓ୍ଵାର୍ଡ ଅଫ ଦି ଇୟର ୨୦୨୦

10/11/2020 at 5:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅର୍ଥନୀତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଧାରଣ ଜୀବନଜୀବିକା ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇପଡିଛି । ବିଶ୍ବରେ କରୋନାଜନୀତ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୩ ଲକ୍ଷ ପାର କରିସାରିଲାଣି। ତେବେ ଯଦି ଦେଖିବାକୁ ଯିବା ତେବେ ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଅନେକ ଗୁଡିଏ ନୂଆ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି । ଲକଡାଉନ, ଆଇସୋଲେସନ, କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଏଭଳି ଅନେକ ଗୁଡିଏ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯାହାକୁ ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ।

ତେବେ କୋଲିନ୍ସ ଡିକ୍ସନାରୀ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା କିଛି ଶବ୍ଦର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥକୁ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ନାଁ ଦେଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ଶବ୍ଦ “ଲକଡାଉନ”ର ଆକ୍ଷରିକ ଅର୍ଥକୁ ଅର୍ନ୍ତଭୁକ୍ତ କରିଛି । କଲିନ୍ସ “ଲକଡାଉନ୍” ଶବ୍ଦକୁ “ଭ୍ରମଣ, ସାମାଜିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା” ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛି |

କୋଲିନ୍ସ କହିଛି ଯେ “ଲକଡାଉନ” ଶବ୍ଦକୁ ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାର ଗୁଣ ଅଧିକ କୁହାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ରେଡିଓ, ଟିଭି, କଥୋପକଥନ ସମୟରେ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ଅନେକାଂଶରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୯ରେ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ୪ ହଜାର ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ୨୦୨୦ରେ “ଲକଡାଉନ” ଶବ୍ଦକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା କୋଲିନ୍ସ କହିଛି ।

ଲେକ୍ସିକୋଗ୍ରାଫରମାନଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ସେମାନେ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ବାଛିଛନ୍ତି କାରଣ ଏହା ବିଶ୍ବର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ମହାମାରୀ ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଭାଷାକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଫଳସ୍ୱରୂପ ୨୦୨୦ରେ କୋଲିନ୍ସର ୧୦ ଶବ୍ଦରୁ ୬ଟି ଶବ୍ଦ ବିଶ୍ବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍କଟ ସମ୍ପର୍କୀତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା ଭାଇରସ, ସୋସିଆଏ ଡିଷ୍ଟାନ୍ସିଂ, ସେଲ୍ଫ ଆଇସୋଲେଟ, ଫୁରଲୋଫ, ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ କି ଓ୍ବାର୍କର ସାମିଲ ରହିଛି । କେବଳ “କି ଓ୍ବାର୍କର” (ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସମାଜ ପାଇଁ ଆଗରେ ରହି କାମକରୁଥିବା କର୍ମୀ) ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାରରେ ୬୦ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

କୋଲିନ୍ସର ଭାଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ହେଲେନ ନ୍ୟୁଷ୍ଟେଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦ରେ ସୁଦ୍ଧା ସାରା ବିଶ୍ବରେ ମହାମାରୀ ତାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି। ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ, ପିଲାମାନଙ୍କର ପାଠ ପଢା, ଜିନିଷ କିଣାକିଣି ଏବଂ ସାମାଜିକୀକରଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି |

   Related Posts