Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬୬୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ସରକାର ଓ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବିଫଳ: ପୁଣି ଡିସେମ୍ବର ୩ରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା, ଜାରି ରହିବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆଉ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବଢିପାରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌, ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୂହଙ୍କ ବୈଠକ ପରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ଅଫିସର

7/04/2020 at 9:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭।୦୪: ଦେଶରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷିତ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନେଇ ଜୋରଦାର ସସପେନ୍ସ ଜାରି ରହିଛି। କଣ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ଆହୁରି ବଢିବ ତାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଲାଗି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଖବର ଆସିଛି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଜାରି ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବଢାଯାଇପାରେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତିନି ସପ୍ତାହ ଜାରି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିକୁ ଅତି କମରେ ଏହି ମାସ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଯାଇପାରେ। ଅର୍ଥାତ ଆଉ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ଅବଧି ବଢିପାରେ।

ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ, ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଜାରି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ଅବଧି ବଢାଇବା ନେଇ ଏବେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏସବୁ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ନଲଗାଇବାକୁ କୁହାଯାଉଛି। ହେଲେ ଗତକାଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୂହ ବୈଠକ ପରେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଉ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବଢାଯାଇପାରେ।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ଦୋକାନ ବଜାର, ସ୍କୁଲ, ସାର୍ବଜନୀନ ପରିବହନ, ରେଳ ଏବଂ ବିମାନ  ଚଳାଚଳ, ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଥଳ ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବାକୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ସବୁ କିଛି  ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ  କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରି ରାଜ୍ୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌  ହଟାଇବା ପକ୍ଷରେ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା  ହିଁ ହେଉଛି ଏକ ମାତ୍ର ଅସ୍ତ୍ର। ତେଣୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ବଢାଯାଉ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଗୁଡିକର ଏହି ରାୟ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୂହଙ୍କ ବୈଠକରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଖୋଲା ଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଜୈନକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହଟାଗଲେ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ।

ଚତୁର୍ଥ ଥର ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୂହଙ୍କ ବୈଠକ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସ୍ଵରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ୧୪ ମନ୍ତ୍ରୀ  ଆଲୋଚନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହଟିଲେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେନ୍ ଓ  ବସ୍‌ ସେବା ସ୍ଵାଭାବିକ ହେବ ନାହିଁ।  ବିମାନ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ  ବାଧିତ ରହିବ। ତେଣୁ ଜନତାଙ୍କୁ ସବୁ କିଛି ଏକା ଥରେ ଖୋଲିଯିବା ଆଶା କରିବା ଅନୁଚିତ୍। ବୈଠକରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା  ହୋଇଛି। ଏହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ଫସଲ୍ ସିଜିନରେ ଏମିତି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛି।

   Related Posts