Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆଜିଠାରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍-୫‌ ଆରମ୍ଭ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍

16/07/2020 at 8:14 AM

ପାଟନା ୧୬।୦୭: ଆଜିଠାରୁ ବିହାରରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆରମ୍ଭ । କରୋନାର ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଅନେକ ନିୟମ ରହିଛି । ଯାହାକି କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବା ସବ ସମସ୍ତ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଛି । ବଜାରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପାର୍କ କୌଣସି ମତେ ଖୋଲିବ ନାହିଁ | ବସ୍ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଯିବା ଆସିବା କରିପାରିବେ । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନିୟମ ପାଳନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

୧୬ ରୁ ୩୧ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିହାରରେ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା, ସବଡିଭିଜନ୍ ଏବଂ ବ୍ଲକ୍ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ । ଲକଡାଉନ୍ -୫ ସମୟରେ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପାର୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଧାର୍ମିକ, ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ କ୍ରୀଡା ସହିତ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଭିଡ଼ ହେବ ନାହିଁ । ସେହିପରି ମାର୍କେଟ ଏବଂ ମଲ୍ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ ନାହିଁ । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ରାସନ, କ୍ଷୀର, ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ସହିତ ମାଂସ-ମାଂସ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବସ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ ନାହିଁ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାନଗୁଡିକ କେବଳ ସେହିମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ଯେଉଁମାନେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରୋଇ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପାସ୍‌ ମିଳିଥିବା ସେମାନଙ୍କୁ ଯିବାଆସିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟର ମଠ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ ରହିଛି । ବିହାର ଧାର୍ମିକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ବୋର୍ଡର ସଭାପତି ଅଖିଳେଶ କୁମାର ଜେନା ବୁଧବାର ଏ ବାବଦରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୧୬ ରୁ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାୟାଇଛି ।  ତେଣୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମଠ ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ କେବଳ ପୁରୋହିତ ଏବଂ ମହନ୍ତମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ପାଠ କରିବେ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ। ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ମେଳା କିମ୍ବା ଉତ୍ସବ ହେବ ନାହିଁ ।

ସେହିପରି ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟର ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ । କେବଳ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବାରେ ଜଡିତ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏଥିରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥି ସହିତ, ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ତାହା କେବଳ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ । ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, କୋଚିଂ, ତାଲିମ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ପୂର୍ବ ପରି ସମାନ ରହିବ ।  କେବଳ ଡିଏମ୍‌ଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ଗ୍ୟାରେଜ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ମରାମତି କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରସାର ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ତାରିଖରୁ ମେ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର | ଏହାପରେ ଜୁନ ୧ ତାରିଖରେ ଅନଲକ୍-୧ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରୁ ଅନଲକ୍-୨ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ସେଥିପାଇଁ ବିହାର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

   Related Posts