Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||

Lockdown ଲାଗି ଯଥା ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିଲା ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ୩ ଦିନରେ ଦୁଇଗୁଣା ହେଉଥିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ଲାଗୁଛି ୧୩ ଦିନ

24/05/2020 at 5:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୫: କରୋନା ଲକଡାଉନ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶ ଲାଗି ବାସ୍ତବିକ କଠିନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା।  ଏହା କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ। ଯେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମଣ ୩ ଦିନରେ ଦୁଇଗୁଣା ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ସରକାର ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ୍‌କୁ ନେଇଥିଲେ। ଏବେ ଦୁଇଗୁଣା ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି ୧୩ ଦିନ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରବିବାର କହିଛନ୍ତି। ସରକାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଯଥୋଚିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେବା ଦେଶକୁ ଏକ ବଡ ସଂକଟରୁ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ହର୍ଷ କହିଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କାଳରେ ଭାରତ ଆଗରେ ଯେଉଁ ସମସ୍ୟା ଥିଲା ତାହା ଅନ୍ୟ ବିକଶିତ ଦେଶଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ହେଲେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟକାରଣ ଲାଗି ସେମାନେ ଏଥିରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମଣ ଓ ମୃତ୍ୟୁହାର ବଢିବଢି ଚାଲିଲା ସେତେବେଳେ ଲକଡାଉନ କରିବା ପରେ ବି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆୟତ୍ତ କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ଏବେ ଭାରତର ପରିସ୍ଥିତି ଆୟତ୍ତାଧୀନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଡା. ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ।

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କାଳରେ ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଲ୍ୟାବ୍ ଥିଲା। ପରିସ୍ଥିତିର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅନୁଭବ କରି ସରକାର କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣ ଲାଗି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲବୋରେଟରୀ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ୫୯୯ଟି ଲାବୋରେଟରି ଥିବା ବେଳେ ଦୈନିକ ପରୀକ୍ଷଣ କ୍ଷମତା ୧.୫ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା ଓ ପ୍ରତିଷେଧକ ଲାଗି ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗବେଷଣା ଚଳାଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ। ଦେଶରେ ଆକାଡେମିକ ବୋର୍ଡରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଘରୋଇ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତକର୍ତ୍ତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା ଉଦଭାବନ ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭରୁ କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିଲା। ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜମାତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଜଟିଳ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସଂକ୍ରମିତ ଓ ମୃତ୍ୟୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶରେ ଏବେବି କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ  ଆୟତ୍ତାଧୀନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ। କରୋନା ଆସିବା ବେଳେ ଦେଶରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ମାସ୍କ ନଥିଲା, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଲାଗି ପିପିଇ କିଟ୍ ବାହାରୁ ମଗାଇବାକୁ ପଡିଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶରେ ୩ରୁ ୫ଲକ୍ଷ ପିପିଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଏନ-୯୫ ମାସ୍କ ବଣ୍ଟା ଯାଇପାରିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts