Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଲା ୭୮୦୦୦ ଜୀବନ, ଠିକ୍ ସମୟରେ ଲାଗୁ ହୋଇନଥିଲେ …

22/05/2020 at 6:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୦୫: ଭାରତ ସମେତ ପୂରା ଦୁନିଆ ସଂପ୍ରତି କରୋନା ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୨ ଲକ୍ଷ ୧୯  ହଜାର ୯୬୨ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ୧୦୮ ଜଣଙ୍କ ଏହି ମହାମାରୀରେ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି। ମାତ୍ର ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟାବହୁଳ ଦେଶ ଭାରତ ଏହି ମହାମାରୀର କଡା ମୁକାବିଲା କରିଛି। କରୋନା ସଙ୍କଟର ତିନି ମାସ ପରେ ଆମେରିକା ସହିତ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ସହିତ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ଏହାର ସବୁଠୁ  ବଡ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ହେଉଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା।

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛି, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀରେ ୩୭ ହଜାରରୁ ୭୮୦୦୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାନ୍ତା। ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ ରୁ ୨୯ ଲକ୍ଷ ହୋଇଥାନ୍ତା। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ ହେବାରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିଲ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ  ହେବାରୁ ବଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ୭୮ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିଛି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ପବ୍ଲିକ ହେଲ୍‌ଥ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ୭୮୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ କରିବା ଶୈଳୀ ଏବଂ ହଟାଇବା ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମାଲୋଚାନର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୧, ୧୮, ୪୪୭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩,୫୮୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ସାରିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ରହିଛି। ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କେସ୍ ହିଁ ଏହି ୫ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ସାମିଲ। ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଲଗାଇବା ସମୟରେ କରୋନା ଦ୍ଵିଗୁଣିତ ହେବା ହାର ୩.୪ ଦିନ ଥିଲା, ଯାହା ଏବେ ୧୩.୩ ଦିନ ହୋଇଛି।

   Related Posts