Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଲକଡାଉନ ଉଲଙ୍ଘନ କଲେ ରହିଛି ଏହିସବୁ ଦଣ୍ଡବିଧାନ: କେତେ ଦିନ ଜେଲ ଯିବେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ? ମିଳିବ କି ଜାମିନ ?

27/03/2020 at 6:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୭|୦୩:  କରୋନା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ଯାଏଁ ଲକଡାଉନ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଲକଡାଉନ ସମୟରେ କେଉଁ ସେବା ଜାରି ରହିବ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ନିୟମ ରହିଛି । ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ ନ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସି ଧାରା ୧୮୮ ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ।

ଧାରା ୧୮୮ କଣ ?

ଧାରା ୧୮୮ ହେଉଛି ୧୨୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ମହାମାରୀ ରୋଗ ଅଧିନିୟମ-୧୮୯୭ । ଏହି ନିମୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଲକଡାଉନ ସମୟରେ  ନିୟମ ନମାନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ମାସ ଜେଲଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏହି ଜରିମାନା ରାଶି ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏହି ଆଦେଶର ଅବମାନନା କୌଣସି ମାନବ ଜୀବନକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚାଏ ବା ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରେ ତେବେ ୬ ମାସର ଜେଲ ଓ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଅଧିକାରୀମାନ ମଧ୍ୟ ଅବମାନନା ବାବଦରେ ପ୍ରମାଣ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

କିଛି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଧାରାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଦୋଷ ପ୍ରମାଣ କରିବା ଜରୁରୀ । ନିୟମ କାନୁନ ବାବଦରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ନୋଟଟିଫିକେସନ ଜାରି କରିବା ଜରୁରୀ ।

ଧାରା ୧୮୮ ଆଧାରରେ ଜେଲ ଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିପାରିବ । ଅପରାଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଂହିତା ସିଆରପିସି ୧୯୭୩ ଅନୁସାରେ ଏହି ଅପରାଧରେ ଜାମିନ ମିଳିପାରିବ । ଜାମିନ ପାଇଁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

   Related Posts