Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ନିଲାମୀ ତାଲିକାରୁ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଖେଳାଳି ବାହାର
  • ||
  • Syed Modi International: ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମାଲଭିକାଙ୍କ ସହ ଟାଇଟଲ୍‌ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଯାଇଥିଲେ ସୁପର ରିଚ୍ ! ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଜେଟରେ ବିଦେଶରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେଇଆସିଥିଲେ

29/03/2020 at 2:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୩: ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୧୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ଦିନ ଫାଲକନ୍ ୨୦୦୦ ଜେଟ୍ ବିମାନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିଥିଲା । ବିମାନରୁ ଦୁଇ ଜଣ ଯୁବତୀ ମଧ୍ୟ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ମହାନଗରର ବ୍ୟବସାୟୀ ଘରର ଉଭୟ ଯୁବତୀ ଲଣ୍ଡନରୁ ଆସିଥିଲେ । ଉଭୟ ବ୍ରିଟେନର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଲଣ୍ଡନ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ସେମାନେ ମୁମ୍ବାଇ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସାମାନଙ୍କ ବାପା ମା ସେମାନଙ୍କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ କେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ଏଥିପାଇଁ ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦୁଇଜଣ ଯୁବତୀ ଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, COVID-19 ର ସଂକ୍ରମମ ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରଥମରୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏହା କଳ୍ପନା କରାୟିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଯେ ଭାରତର ଏୟାରସ୍ପେଶ୍ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଧନୀ ଲୋକମାନେ ବିଦେଶରେ ପଢୁଥିବା ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରୋଇ ବିମାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଠିକ୍ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ରେ ଭାରତ ସରକାର ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳକୁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ୟୁରୋପରୁ ଅତି କମରେ ୧୦୨ଟି ଘରୋଇ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ବିମାନ (ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ସ୍ବିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଶ) ଏହି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା । ଏମିତିକି ଡାସଲ୍ଟ ଫାଲକନ୍ ୨୦୦୦, ବମ୍ବେଡିଅର୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ ସିରିଜ୍ ଏବଂ ହକର ବ୍ୟବସାୟ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ।ଏହି ସମସ୍ତ ବିମାନ ଉଡାଣ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ପରି ଟାୟାର୍ ୨ ଏବଂ ଟାୟାର୍ ୧ ସହରରୁ ଏହି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୩୧ଟି ବ୍ୟବସାୟିକ ଜେଟ୍ ବିମାନରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବାପା ମା ଥିଲେ । ଜେଟ୍ସେଗୋ ଆଭିଏସନ ଏଗ୍ରିଗେଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କନିକା ଟେକ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ବିମାନଗୁଡିକର ୮୫% ବିମାନରେ କେବଳ ଜଣେରୁ ୩ଜଣ ଥିଲେ । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିମାନ ଉଡାଣ ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବଢି ଯାଇଥିଲା । ଭାରତର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଦେଶରୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏହି ବେସରକାରୀ ବିମାନ ଚାର୍ଟର୍ ମାର୍କେଟକୁ ବିମାନ ଉଡାଣ ବାତିଲ ହେବା ସହିତ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା |

ଟେକ୍ରିୱାଲର ଫାର୍ମ ଜେଟ୍ସଗୋକୁ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୩୪୬ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜେଟ୍ ବିମାନକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ପଡିଲା | ଏହାଦ୍ବାରା କମ୍ପାନୀକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଉ ଦୁଇଟି ବେସରକାରୀ ବିମାନ ଚାର୍ଟର୍ କମ୍ପାନୀ ଅଜ୍ଞାତତା ସର୍ତ୍ତରେ ଏହି ଧାରାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ବୁକିଂ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପରେ ବାତିଲ୍ ହୋଇଥିଲା | ଟେକ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ ଡାଉନରେ ଜିରୋ ଅପରେସନରୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମର ଖର୍ଚ୍ଚ ବିଢିଛି । ବିମାନର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସେମାନଙ୍କ ମାଲିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରକ୍ରିୟା |

ଡିମାଣ୍ଡ ଜେଟ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀ ‘ପ୍ରାଇଭେଟ ଫ୍ଲାଏ’ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପର ସୁପର ରିଚ୍ ବିଭାଗରୁ ଅନେକ ବୁକିଂ ଏବଂ ଇନକ୍ୟୁଆରୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ବାଣିଜ୍ୟିକ ବିମାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ବକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି । ଜେଟ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ପର୍ବ ତୁଳନାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢାଇବାକୁ ପଡିଲା | ଅତିରିକ୍ତ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିଲା | ୧୪ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଘରୋଇ ବିମାନ ଉଡାଣ ନିଷେଧ ରହିଛି | ଏହାପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆକଳନ ପରେ ଆଗାମୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହେବ ।

   Related Posts