Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

କେବେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସିଙ୍ଗାରୀ ନଦୀ ଉପରେ ପୋଲ ? ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କାରେ ୧୫ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

18/10/2020 at 9:23 AM

ଜୟପୁର ୧୮।୧୦: କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ କୋରାପୁଟ ବୋରିଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ସିଙ୍ଗାରୀ ନଦୀ ଉପରେ ପୋଲ । ଲୋକଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି ପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ସରିଲା । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ନିର୍ମାଣ କାମ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲେ ବି ଏଯାଏ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିଲାନି ନିର୍ମାଣ କାମ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଅସନ୍ତୋଷ ।

କେବେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସିଙ୍ଗାରୀ ନଦୀ ଉପରେ ପୋଲ ? କେବେ ଦୂର ହେବ ବିସିଂଗପୁର ଅଂଚଳବାସୀଙ୍କ ଦୁଃଖ ? ଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ବିସିଂଗପୁର ଅଂଚଳବାସୀଙ୍କ ମନରେ। ହେଲେ ସଠିକ ଉତ୍ତର କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ। ବର୍ଷା ଦିନେ ସିଙ୍ଗାରୀ ନଦୀ ପାଲଟିଯାଏ ବିସିଂଗପୁର ସମେତ ୧୫ଟି ଅଂଚଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଃଖ। ନଦୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଣି ଯୋଗୁଁ ୧୫ଟି ପଂଚାୟତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଏ ।

ଲୋକଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ଓ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ କଳାହାଣ୍ଡିର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଗଲା । ୨୦୧୯ରେ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସରିବା କଥା । କିନ୍ତୁ ଏ ଯାଏ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିନି । ତୁରନ୍ତ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ନହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେଣି ଲୋକେ ।

ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକୁଳିବା ଆଶା ରଖିଥିଲେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ । ହେଲେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥିବାରୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଛି । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଚିରାଚରିତ ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ନିଜ କାମ ସାରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାମ ଯେତିକି ବିଳମ୍ବ ହେବ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ସେତିକି ହଇରାଣ ହେବେ ଆଉ ଅସନ୍ତୋଷ ବି ସେତିକି ବଢିବ। ତୁରନ୍ତ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାମ କିପରି  ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନିର୍ଧାରିତ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସରିବ ସେ ଦିଗରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।

   Related Posts