ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୈଳ ଦର ଉପରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କ କମାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫ ଓ ଡିଜେଲ୍ ୭ ଟଙ୍କା କମିଲା
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ : ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩ : ଅମିୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ଖସିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୩୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ତାତି ଆହୁରି ବଢିବ, ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ତତଲା କଡେଇରେ ଭାଜିହେବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ
  • ||
  • ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇଥିଲେ ମାଫିଆ
  • ||

ବିବାହ ପାଇଁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏହି ଗାଁରେ : କୁଆଁରୀ ଝିଅ ଗର୍ଭବତୀ ନହେଲେ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ ବାହାଘର

23/11/2018 at 5:05 PM

ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆମ ସମାଜ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇନଥାଏ | ତେବେ ଆଧୁନିକତାର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଲିଭଇନ ରିଲେସନସିପ ଭଳି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମାଜରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି | ଏପରିକି ଆଇନ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଲାଣି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଭାରତରେ ଏମିତି ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ଗାଁ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ନରଖିଲେ ବିବାହ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ରାଜସ୍ଥାନର ସିରୋହି ଏବଂ ପାଲି ଜିଲ୍ଲାରେ କରାସିଆ ନାମକ ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି | ପରମ୍ପରା ଓ ବିଶ୍ୱାସକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି | ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ ବିବାହ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ପୁଅ ଓ ଝିଅ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଦିନ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଏହି ସମ୍ପର୍କରୁ ଯଦି ଝିଅଟି ଗର୍ଭବତୀ ହୁଏ ତାହେଲେ ଯାଇ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଝିଅଟି ଗର୍ଭବତୀ ନହେଲା ତାହେଲେ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥାଏ | ପୁଣି ଏହି ପୁଅଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ପାତ୍ର ପାତ୍ରୀ ଖୋଜ ଚାଲେ |
କରାସିଆ ଜନଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପଛରେ ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ ରହିଛି | କାହାଣୀ ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଭାଇ ରୋଜଗାର ଖୋଜିବାକୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଗଲେ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ନିଜ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବାବେଳେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଭାଇ ବିବାହ କରିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ | ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଗଡିଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବିବାହିତା ୩ ଭାଇଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ହୋଇନଥିଲା | ଅପରପାର୍ଶ୍ଵରେ ବିବାହ ନକରି ଲିଭଇନରେ ରହୁଥିବା ଭାଇର ପୁଅଟିଏ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ପୁଅ ବଂଶ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା | ଏହି ଘଟଣା ପରଠୁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ କୁଆଁରୀ କନ୍ୟା ଗର୍ଭବତୀ ହେବାପରେ ଯାଇ ବିବାହ ଭଳି ପରମ୍ପରା ସୂତ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା ଆଜି ଯାଏଁ ଚାଲି ଆସିଛି |

   Related Posts