Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ପୁଣି ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଏସିଆ କପ୍ କ୍ରିକେଟ‌, ୨୦୨୨ରେ ଖେଳାଯିବ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଗୋପ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଲ୍ : ମ୍ୟାନେଜର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଲା ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ୭ଦିନ ବନ୍ଦ, ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ ବାରଣ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ପ୍ରେମରେ ପ୍ରତାରଣା, ପ୍ରେମିକ ଦୁଆରେ ପ୍ରେମିକା, ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦେଇଛି ଧାରଣା
  • ||
  • କଟକ : ଗିରଫ ହେଲା ହାଇଦରର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ୍, ସୋମବାର ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେ କରିଥିଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗିଲେ ତାଲା, ଲୁଟିନେଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଭଡା ଘରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବିବାହ ପାଇଁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏହି ଗାଁରେ : କୁଆଁରୀ ଝିଅ ଗର୍ଭବତୀ ନହେଲେ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ ବାହାଘର

23/11/2018 at 5:05 PM

ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆମ ସମାଜ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇନଥାଏ | ତେବେ ଆଧୁନିକତାର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଲିଭଇନ ରିଲେସନସିପ ଭଳି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମାଜରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି | ଏପରିକି ଆଇନ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଲାଣି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଭାରତରେ ଏମିତି ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ଗାଁ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ନରଖିଲେ ବିବାହ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ରାଜସ୍ଥାନର ସିରୋହି ଏବଂ ପାଲି ଜିଲ୍ଲାରେ କରାସିଆ ନାମକ ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି | ପରମ୍ପରା ଓ ବିଶ୍ୱାସକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି | ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ ବିବାହ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ପୁଅ ଓ ଝିଅ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଦିନ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଏହି ସମ୍ପର୍କରୁ ଯଦି ଝିଅଟି ଗର୍ଭବତୀ ହୁଏ ତାହେଲେ ଯାଇ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଝିଅଟି ଗର୍ଭବତୀ ନହେଲା ତାହେଲେ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥାଏ | ପୁଣି ଏହି ପୁଅଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ପାତ୍ର ପାତ୍ରୀ ଖୋଜ ଚାଲେ |
କରାସିଆ ଜନଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପଛରେ ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ ରହିଛି | କାହାଣୀ ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଭାଇ ରୋଜଗାର ଖୋଜିବାକୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଗଲେ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ନିଜ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବାବେଳେ ବିବାହ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଭାଇ ବିବାହ କରିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ | ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଗଡିଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବିବାହିତା ୩ ଭାଇଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ହୋଇନଥିଲା | ଅପରପାର୍ଶ୍ଵରେ ବିବାହ ନକରି ଲିଭଇନରେ ରହୁଥିବା ଭାଇର ପୁଅଟିଏ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ପୁଅ ବଂଶ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା | ଏହି ଘଟଣା ପରଠୁ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ କୁଆଁରୀ କନ୍ୟା ଗର୍ଭବତୀ ହେବାପରେ ଯାଇ ବିବାହ ଭଳି ପରମ୍ପରା ସୂତ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା ଆଜି ଯାଏଁ ଚାଲି ଆସିଛି |

   Related Posts