Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||

କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବୁଲିଲେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ

30/12/2018 at 6:04 PM

 ଭୁବନେଶ୍ବର୩୦|୧୨: ସୋଆ ଡିମଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭରସିଟି ରେ ଚାଲିଛି ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ।  ଆଜି ଥିଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସ । ଏହି ଅବସରରେ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଟେକ୍ନୋ ଟୁର ମାଧ୍ୟମରେ କୁନି କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମନ୍ଦିର ମାଳିନୀ ସହର ବୁଲିଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ରାଜଧାନୀସ୍ଥିତ କଳାଭୂମି, ଟ୍ରାଇବାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ, ରିଜିଓନାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ବୁଲିଛନ୍ତି କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକ।

ଓଡିଶାର କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଐତିହ୍ୟ ବିଶ୍ବ ବିଦିତ । ଓଡିଆ ଲୋକଙ୍କର ରହଣି ସହଣୀ,  ସେମାନଙ୍କର ବେଶ ଭୂଷା, ଖାଦ୍ୟପେୟ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଠାରୁ  ଭିନ୍ନ । ଖାଲି ଜୀବନ ଚର୍ଯ୍ୟା ନୁହେଁ । ଯାନୀଯାତ୍ରା, ପର୍ବ ପର୍ବାଣୀ ମଧ୍ୟ ନିଆରା । ଯାହାର ବଡ ଉଦାହରଣ ବିଶ୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥ ଯାତ୍ରା ଓ ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥ । ଏ କଥା ଆ​‌ମେ କହୁନୁ । ସୋଆ ଡିମ ଟୁ ବି ୟୁନିଭରସିଟି ରେ ଚାଲିଥିବା ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ଭାଗ ନେଇଥିବା କୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ଥିଲା ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସ । ଏହି ଅବସରରେ କୁନି  ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଟେକ୍ନୋ ଟୁର କରିଥିଲେ । ରାଜଧାନୀସ୍ଥିତ କଳାଭୂମି, ଟ୍ରାଇବାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ, ରିଜିଓନାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଓ ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ବୁଲି ଦେଖଇଥିଲେ । ଖାସ୍ କରି ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ନୂଆ କରି ତିଆରି ହୋଇଥିବା କଳାଭୂମିରେ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକୃତି ଦେଖି ଆଚମ୍ବିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ସାଜିଥିଲା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ । ଯାହା କଳାଭୂମିରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା।

ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସରେ ପ୍ରତିଦିନ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ହେଉଛି । ଗଲା ଚାରି ଦିନ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କର୍ମଶାଳାମାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଟେକ୍ନୋଟୁର ଭଳି ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଜି କରାଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ଦେଶ ତଥା ଦେଶ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ପିଲାମାନେ ଏହାଦ୍ବାରା ଓଡିଶା ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିଥିଲେ ।

ସୋମବାର ଉଦଯାପିତ ହେବ ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ । ତେବେ ତାର ଦିନେ ପୂର୍ବରୁ ଆଜି କୁନି ବୈଜ୍ଞନିକମାନେ ଓଡିଶାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts