Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

‘ଛୋଟ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ’ : ଯେଉଁଠି ରହନ୍ତି ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଆଉ କୁହନ୍ତି ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା

19/04/2020 at 8:41 PM


ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଭାରତୀୟ ଅଛନ୍ତି | କିଛି କିଛି ଦେଶରେ ଅନେକ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ଅଛନ୍ତି | ଏହିପରି ଦେଶକୁ ଯଦି ଛୋଟ ଭାରତ ବା ଛୋଟ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ କୁହାଯାଏ ତାହେଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ| ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ମେଲାନେସିଆରେ ଏମିତି ଏକ ଦ୍ବୀପ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପାଖାପାଖି ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଅଛନ୍ତି | ଏମାନେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଠାରେ ରହୁଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ଏଠାକାର ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାଷାରେ ହିନ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ

ଏହି ଦେଶର ନାଁ ହେଲା ଫିଜି | ଏଠାରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ବଣ, ଖଣିଜ ଓ ଜଳୀୟ ସ୍ରୋତ ରହିଛି | ସେଥିପାଇଁ ଫିଜିକୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରର ଦ୍ବୀପ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ରାଷ୍ଟ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏଠାରେ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସ୍ରୋତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଚିନି ରପ୍ତାନିରୁ ଆସିଥାଏ | ଫିଜି ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ ନିଜ ଦ୍ବୀପର ସୁନ୍ଦରତା ଯୋଗୁଁ ଦୁନିଆରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ| ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏଠାକୁ ବୁଲିବାକୁ ଏବଂ ଛୁଟି କାଟିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି |

ବ୍ରିଟେନ ୧୮୭୪ ମସିହାରେ ଏହି ଦ୍ବୀପକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ନିଜର ଉପନିବେଶ କରିଦେଇଥିଲା | ଏହାପରେ ସେ ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ୫ ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିନାମା ସହ ଆଖୁ କିଆରୀରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ନେଇଆସିଥିଲେ | ୫ ବର୍ଷ ପୁରା ହେବା ପରେ ସେ ଯିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ଯାଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ | ତେବେ ସେ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଯିବେ ବୋଲି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ୫ ବର୍ଷ ଚୁକ୍ତିନାମା ପରେ ଯଦି ସେ ଆଉ ୫ ବର୍ଷ ସେଠାରେ କାମ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ବ୍ରିଟିଶ ଜାହାଜ ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ | ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକାଂଶ ଶ୍ରମିକ କାମ କରିବା ଉଚିତ ମଣିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ଭାରତ ଫେରି ପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଫିଜିରେ ରହିଯାଇଥିଲେ | ୧୯୨୦ ଓ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଆସି ସେଠାରେ ବସବାସ କରିଥିଲେ |

ଫିଜି ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜରେ ମୋଟ ୩୨୨ ଦ୍ବୀପ ରହିଛି | ସେଥିରୁ ୧୦୬ ଦ୍ବୀପ ସ୍ଥାୟୀ ଅଟେ | ଏଠାକାର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବୀପ ବିତି ଲେବୁ ଓ ବନୁଆ ଲେବୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଦେଶର ପାଖାପାଖି ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି | ଫିଜିର ଅଧିକାଂଶ ଦ୍ବୀପର ନିର୍ମାଣ ୧୫ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ହୋଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ଅନେକ ଦ୍ବୀପ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଜ୍ୱାଳାମୁଖୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥାଏ |

ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ଥିବାରୁ ଏହି ଦେଶରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଏଠାକାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମନ୍ଦିର ନାଦି ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଶ୍ରୀ ଶିବ ସୁବ୍ରମନ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ | ଫିଜିରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଭାରତ ଭଳି ରାମନବମୀ, ହୋଲି, ଦୀପାବଳି, ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଆଦି ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି |

ଏଠାକାର ଦ୍ବୀପରେ ହୋଇଥିବା ଖନନରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୁଏ ଯେ ୧୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଫିଜିରେ ଜନବସତି ଥିଲା | ତେବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ | ପ୍ରାଚୀନ ଫିଜିରେ ରହିଥିବା ଆଦିବାସୀ ଆଦମଖୋର ଅର୍ଥାତ ନରଭକ୍ଷୀ ଥିଲେ | ସେମାନେ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମାଂସ ଖାଉଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମାଂସ ଖାଉନଥିଲେ |

   Related Posts