Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କବି ଓ ଲେଖକଙ୍କ ସଫଳ ସୃଜନଶୀଳତା ସମାଜ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳକର : ସୋଆ ଲିଟେରାରୀ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଉଦଘାଟନୀରେ ଅତିଥିମାନେ ବଖାଣିଲେ ସାହିତ୍ୟର ଆଦର କଥା

1/02/2020 at 3:04 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧/୨: ବାସ୍ତବିକତା ଏବଂ କଳ୍ପନାର ସମନ୍ବୟରେ ସାହିତ୍ୟର ସୃଷ୍ଟି , ଲେଖକ ବା କବି ଏ ଦୁଇ ଦିଗ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ରକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଯେଉଁଭଳି ସଫଳ କୃତି ସୃଷ୍ଟି କରିବେ ତାହା ସମାଜ ପାଇଁ ସେତିକି ମଙ୍ଗଳକର ହେବ । ଲେଖକକୁ ସଦାସର୍ବଦା ସମାଜର ହିତ ପାଇଁ ଲେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏକବିଂଶ ଶତାଦ୍ଦୀରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ, ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ବିକାଶ ସହ ସାହିତ୍ୟର ଆଦର ଏବେବି କମିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପାଠକ ଆଗଭଳି ଆଉ ବହିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି । ସାହିତ୍ୟ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାଷା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ । ଏହା ଏକ ହୃଦୟର ଭାଷା , ତେବେ ଭାରତବର୍ଷରେ ଅନେକ ଭାଷା ଏବଂ ଲୋକଭାଷା ଲୁପ୍ତ ହେବା ଭଳି ସ୍ଥିତିରେ  । ସେ ସବୁକୁ ବଞ୍ଚେଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସୋଆ ଲିଟେରାରୀ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ କେବଳ ଏକ ସାହିତ୍ୟ ସମାରୋହ ନୁହେଁ  , ଏହା ସବୁ ଚିନ୍ତାଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ମାନଙ୍କ ମିଳିତ ଭାବେ  ଚିନ୍ତା କରିବା ସହିତ ନୂତନ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଏକ ସୂବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ । ଭାଷା ବିବିଧତାର ଭାରତବର୍ଷରେ ସାସ୍କୃତିକ ରାଜଧାନୀ ହେବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସହର । ତେବେ ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିରେ ବିଜ୍ଞାନର ଆଦର ବଢିବା ସହ ପାଠକ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ବିମୁଖ ହେବା ଅନୁଚିତ୍।

ସୋଆ ଲିଟେରାରୀ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ସାରାଦେଶରୁ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସାହିତ୍ୟିକ, କବି, ଲେଖକ ଓ ସିନେ ଜଗତର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଯୋଗ ଦେବା ସହିତ ନିଜ ନିଜର ମତ ବିନିମୟ କରିଥିଲେ । ୨୬ ଅଧିବେଶନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦୁଇଦିନିଆ ପ୍ରଥମ ସୋଆ ଲିଟେରାରୀ ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ସୋଆର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମନୋଜ ରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମାରୋହରେ ୨୦୧୯ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ଓଡିଆ ଲେଖକ ତରୁଣକାନ୍ତି ମିଶ୍ର ଏବଂ ସାନ୍ତାଳି ଲେଖକ କାଳୀ ଚରଣ ହେମ୍ବ୍ରମଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts