Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲି ନବୀନଙ୍କ ୫ମ ପାଳି ସରକାରର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ : ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକା ଚୂଡାନ୍ତ

28/05/2019 at 9:16 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୮|୫: ଆସନ୍ତାକାଲି ୫ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସେଥିପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆଠାରେ ବ୍ୟାପକ ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି । ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଉଦ୍ୟୋଗପତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ମହିଳାମାନେ ନବୀନଙ୍କୁ ଭୋଟବେଳେ ବିଶେଷ ସହାୟତା କରିଥିବାରୁ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆମନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଏତେସବୁ ଭିତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି ନବୀନଙ୍କ ୫ମ ପାଳିର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଉପରେ । କିଏ କିଏ ପାଇବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ । ୨୧ ଟି ବିଭାଗ ପାଇଁ ନବୀନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଛିସାରିଛନ୍ତି । ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ତାହା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇନାହିଁ । ୨୧ଟି ବିଭାଗ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୨୪ ଜଣଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କରିବା ପାଇଁ ଆପାତତଃ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏଥିଲାଗି ୩୦ଜଣିଆ ତାଲିକାରୁ ନବୀନ ୨୪ଜଣଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା, ସ୍ବଚ୍ଛଭାବ ମୂର୍ତ୍ତି ସାଂଗକୁ ସାଂଗଠନିକ ଦକ୍ଷତା ଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ପୁରୁଖା ଓ ଟାଣୁଆ ନେତାଙ୍କୁ ନବୀନ ଅଣଦେଖା କରିନାହାନ୍ତି ।

ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ତାଲିକାରେ ସର୍ବାଗ୍ରେ ପ୍ରଣବ ପ୍ରକାଶ ଦାଶ, ଅରୁଣ ସାହୁ, ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକଙ୍କ ନାଁ ରହିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ସେହିଭଳି ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତି ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ, ପ୍ରଦୀପ ଅମାତ୍ ଓ କିଶୋର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏଥର କାହାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କରାଯିବ ତାକୁ ନେଇ ନବୀନଙ୍କୁ ବେଶ କସରତ କରିବାକୁ ପଡିଛି । ପ୍ରଦୀପ ପାପାଣିଗ୍ରାହୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଏଥର ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ମିଳିବା ନେଇ ସଂଦେହ ରହିଥିବାବେଳେ ବିକ୍ରମ ଆରୁଖ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇପାରନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଉଷାଦେବୀ, ପ୍ରମିଳା ମଲିକ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ପାଇବା ନେଇ ବେଶ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛନ୍ତି । ଯଦି କେନ୍ଦୁଝର ଲବିକୁ ବିଚାର କରାଯାଏ ତାହେଲେ ପ୍ରଥମଥର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚମ୍ପୁଆ ବିଧାୟିକା ମିନାକ୍ଷୀ ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦମିଳିପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଅତାବିରା ବିଧାୟକ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରୀଆ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇପାରନ୍ତି । ପିପିଲି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ମିଳିବା ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ମହେଶ୍ବର ମହାନ୍ତି ଏବଂ ସଞ୍ଜୟ ଦାସବର୍ମାଙ୍କ ଭଳି ହେବିୱେଟ୍ ହାରିଯାଇଥିବାରୁ ସମୀର ଦାଶଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ମିଳିବା ସମ୍ଭାବନା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।  ନବ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ । ସେହିଭଳି କଂଗ୍ରେସରୁ ଆସି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନବ ଦାଶଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଅଧିକ । 

   Related Posts