Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ନିଶାମୁକ୍ତ ପଂଚାୟତ ‘ଲରିଆପାଲି’

29/06/2018 at 10:22 AM

ପ୍ରୟାସ ଓ ପ୍ରଚେଷ୍ଠା ବଳରେ ସବୁ ଅସମ୍ଭବ କାର୍ଯୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ ଏହା କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ବାମରା ବ୍ଲକ ଲରିଆପାଲି ସରପଞ୍ଚ ଶୁକ୍ର କୁଜୁର । ନିଜ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଏକ ନିଶାମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ଗଢି ତୋଲିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ସହ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଟ ନିଶାମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ର ମାନ୍ୟତା ପାଇ ନୁଅଁ।ଦିଲ୍ଲି ଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କାର ଓ ମାନପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।ଯାହା ସମଗ୍ର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଗୈ।ରବାନ୍ନିତ କରିଛି ।
କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ବାମରା ବ୍ଲକ ଲରିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଏକ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ପଞ୍ଚାୟତ ହୋଇଥିବା ବଳେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ଆଦର୍ଶ ପଞ୍ଚାୟତର ମାନ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ଏଠାକାର ଆଦିବାସୀ ଅଧିବାସୀ ମାନେ ବହୁ ଆବାହମାନ କାଳରୁ ନିଜର ପାରମ୍ପାରିକ ଚଳନି ଅନୁସାରେ ମଦ ,ହାଣ୍ଡିଆ,ତାଡି ଭଳି ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି ଆସୁଥିଲେ । ଏବେ ଏହାର ମାତ୍ରା ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ବଢି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଶେବନ ପରେ ପ୍ରତ୍ୟହ କିଛି ନା କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟି ଆସୁଥିଲା । ସରପଞ୍ଚ ଶୂକରୁ କୁଜୁର ଗତ ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ଦାୟୀତ୍ବ ଗ୍ରହଣ ପରେ ସେ ଆର୍ଟ ଅଫ ଲିଭିଙ୍ଗ ସଂସ୍ଥା ସହ ଜଡିତ ହୋଇ ନିଶା ନିବାରଣ ଉପରେ ତାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅଭିଯାନ ଅରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୫୦ ସ୍ବଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ନେଇ ସେ ଏହି କାର୍ଯୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଆର୍ଟଅଫ ଲିଭିଙ୍ଗ ସଂସ୍ଥାର ପତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ବାବଧାନରେ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠିଙ୍କ ସହଯୋଗ ସେ ଗଁ। ଗଁ। ଘର ଘର ବୁଲି ନିଶା ନିବାରଣ ଉପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାସ ଆଜି ସାକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲରିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଜାତୀୟ ସ୍ଥରରେ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି । ଗତ ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ନ୍ୟାୟ ଓ ଶଶକ୍ତି କରଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନୁଅଁ।ଦିଲ୍ଲିର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନ ଠାରେ ସରପଞ୍ଚ ଶୁକ୍ର କୁଜୁରଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ଓ ଓୋୈପଢୋକନ ଦେଇ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଧ ।ଏହାକୁ ନେଇ ଖୁବ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି ଲରିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ବାସୀ ।

   Related Posts