Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଗସ୍ତି ନୂଆଗାଁ ଓ ଚମାଖଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦ହଜାର ୭୮ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୭୩ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଗାଡିକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଖସିଯିବା ବେଳେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ: ଅଟୋରୁ ବିପୁଳ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||

ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ଢାଞ୍ଚାରେ ହେବ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ବିକାଶ

11/09/2019 at 6:50 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୧।୯- ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ଢାଞ୍ଚାରେ ହେବା ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ବିକାଶ । ଏଭଳି ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ସେବାୟତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ।


ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ମଡେଲରେ ହେବ ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ । ଝଲସିବ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ଶୈବପୀଠ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଚାରିପାଖ । ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଢାଞ୍ଚାରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ହେବ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ସେବାୟତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମହଲରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି । ମନ୍ଦିର ପରଚାଳନାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଓ ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ସେବାୟତମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏଭଳି ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ମନ୍ଦିରର ସମସ୍ତ ସେବାୟତ, ମଠ ମନ୍ଦିରର ମହନ୍ତ, ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ଆଦି ସହ ପ୍ରଥମେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।


ପୁରୀ ଓ କୋଣାର୍କ ଭଳି ଲିଂଗରାଜଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ବି ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏଠାକାର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣତା ସବୁବେଳେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି ମନ୍ଦିର ଭିତର ଓ ଚାରିପାଖ ଆଜି ବି ବିକାଶର ଅପେକ୍ଷାରେ । ଏଠାରେ ପୁରୀ ଢାଞ୍ଚାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ୨୦୧୪ରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଥିଲେ ବି ତାହା ଏ ଯାଏଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନାହିଁ । ପୁଣି ଥରେ ସରକାର ଏ ନେଇ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଲୋକସେବା ଭବନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ନେଇ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ଯଦି ଏ ପ୍ରସ୍ତାବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ମନ୍ଦିର ଚାରିପଟେ ଥିବା ଦୋକାନ, ଘର ସହ ଶିବତୀର୍ଥ ଓ ଭାରତୀ ଭଳି ମଠକୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

   Related Posts