Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନୂଆଖାଇରେ ବି ଉପବାସରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ

3/09/2019 at 6:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୩|୮: ଉପବାସରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମିରୁ ଜବରଦଖଲ କାରୀଙ୍କୁ  ଉଛେଦ ଦାବି​‌ରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ପୂଜାପଣ୍ଡା ନିଯୋଗ ଅଡି ବସିଥିବାରୁ ଏପରି ଅବସ୍ଥା । ଜମି ଜବର ଦଖଲ  ପାଇଁ  ଉଭୟ ନିଯୋଗ ସିଧାସଳଖ  ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ବଡ଼ୁ ନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ । ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସବୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରପରିଚାଳନା କମିଟ ……

 ନୂଆଖାଇରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଉପାସ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି ହୋଇଛି, ଅଥଚ ଏପଟେ ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିପତିଙ୍କ ନୀତି ବିଭ୍ରାଟ ।  ନିଯୋଗ ବିବାଦରୁ ବଳି ପଡିଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ । ଲିଙ୍ଗରାଜ ଜୀଉଙ୍କ ଜମିରୁ ଜବରଦଖଲ  ଉଚ୍ଛେଦ ଏବଂ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣକୁ ପ୍ରତିରୋଧ ଦାବିରେ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି  ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ପୂଜାପଣ୍ଡା ନିଯୋଗ ।  ସକାଳ ୭ଟାରୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତି ।  ବିଭ୍ରାଟର ମୂଳ କଥା ହେଲା , ନୂଆ , ମଉଜାର ଗଙ୍ଗୁଆ ନାଳ ପାଖ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମି । ଏହି ଜମିରୁ ଜବର ଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ପୂଜାପଣ୍ଡା ନିଯୋଗ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମିର ଜବର ଦଖଲ ନେଇ ପ୍ରାଶାସନକୁ ନିଯୋଗ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । 

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ  ଜମି ଜବର ଦଖଲ ନେଇ ବଡୁ ନିଯୋଗ ଆଡକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠିଥିବା ବେଳେ, ତାହାର ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛି ବଡୁ ନିଯୋଗ । ସଂପୃକ୍ତ ସ୍ଥାନଟିକୁ ରାଜା ୫୦୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ  ସେମାନଙ୍କ ବଂଶଧରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ବଡୁ ନିଯୋଗ ଯୁକ୍ତି ରଖିଛି  । ତେଣୁ ବଡ଼ୁ ନିଯୋଗ ମନ୍ଦିରର ସେବା କରୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଜମିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ । ତାସହ କୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଡୁ ନିଯୋଗ ସପକ୍ଷରେ ଆସିଥିବା ବେଳେ, ସେଠାରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ୧୩୦ ଟି ପରିବାର  ସେହି ଜମିରେ ଦୋକାନ ଘର କରି ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ବଡ଼ୁ ନିଯୋଗ ସଂପାଦକ ।

ଜମି ଦଖଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବିବାଦ ବେଳେ ଭିନ୍ନ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରପରିଚାଳନା କମିଟର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ । ବଡ଼ୁ ନିଯୋଗ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଏବେ କରୁଥିବା ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଦେବେତ୍ତର ବିଭାଗ , ବିଏମସି  କିମ୍ବା ବିଡ଼ିଏ ଠାରୁ  ଅନୁମତି ନେଇନାହାନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରିରହିଛି। ତେଣୁ ବିବାଦର ସମାଧାନ ବାହାରିବାର ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ  ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତିନୀର୍ଘଣ୍ଟ ତୁରନ୍ତଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସେ ନିଯୋଗଙ୍କୁ  ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ପରସ୍ପର ବିରୋଧ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କିଛି ବିବାଦରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟରେ ବାଧା ଦିଆଯିବା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭାବନାରେ ଆଘାତ ଦିଆଯିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତି  ଓ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ସହ ସଂପୃକ୍ତ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ତୁରନ୍ତ ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଜରୁରି । 

   Related Posts