Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ବହୁ ସେବାୟତ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କେକେଆରକୁ ୨୦୫ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ ଦେଲା ଆରସିବି
  • ||
  • କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିଜର ସବୁ ରାଲି ବାତିଲ କଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ: ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ହେଉଛି ପ୍ରଶଂସା
  • ||
  • ଏପ୍ରିଲରେ ଭୟାବହ ରୂପ ନେଇଛି କରୋନା: ୧୮ ଦିନରେ ୨୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ : ନାବାଳକ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • JEE ମେନ୍‌ ୨୦୨୧ ସ୍ଥଗିତ, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନେସନାଲ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସିର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିନ୍ତା, ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ : ୪ରୁ ୫ ଗୁଣ ବଢିବ ବେଡ୍ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମିଳିଲାନି ଅମ୍ଳଜାନ, ଜୀବନ ହାରିଲେ ୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜୟପୁର ସବ୍ ଜେଲରେ ରେଡ୍, ଏସ୍‌ପି ଓ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସାମିଲ
  • ||

ବହିଷ୍କୃତ ଆଇପିଏସ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

20/06/2019 at 2:02 PM

ଜାମନଗର ୨୦/୬ : ଗୁଜରାଟର ନିଲମ୍ବିତ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ଜାମନଗର କୋର୍ଟ । କଏଦୀ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଜାମନଗର କୋର୍ଟ ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ସଯ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ବେଳେ ହିଂସା ହୋଇଥିଲା । ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ସେତେବେଳେ ଜାମନଗର ଏସଏସପି ଥିଲେ । ହିଂସା ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ୧୩୩ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୮ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ।

ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଭୁଦଶ ମାଧବାଜି ନାମକ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଗିରଫ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାରପିଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସକର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ମୁକଦ୍ଦମା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲେ । ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭଟ୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟ୍ରାଇଲ ମୁକଦ୍ଦମା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଜୁନ ୧୨ ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଆବେଦନ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ମାମଲାର ପୁନଃ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସଂଜୀବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ୩୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କଏଦୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଶୁଣାଣି ଜୁନ ୨୦ ତାରିଖରେ ଥିଲା ।     

ଜଷ୍ଟିସ ଇନ୍ଦିରା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଅଜୟ ରେସ୍ତୋଗିଙ୍କ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଏବଂ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ପୁଣି ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରୟୋଜନ ନାହିଁ । କୌଣସି ଅନୁମତି ବିନା ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ରହିବ ଏବଂ ସରକାରୀ ଗାଡି ଦୁରୁପଯୋଗ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ନିଲମ୍ବିତ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୧୫ରେ ତାଙ୍କୁ ବହିସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts