Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ବହିଷ୍କୃତ ଆଇପିଏସ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

20/06/2019 at 2:02 PM

ଜାମନଗର ୨୦/୬ : ଗୁଜରାଟର ନିଲମ୍ବିତ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ଜାମନଗର କୋର୍ଟ । କଏଦୀ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ଜାମନଗର କୋର୍ଟ ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ସଯ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ବେଳେ ହିଂସା ହୋଇଥିଲା । ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ସେତେବେଳେ ଜାମନଗର ଏସଏସପି ଥିଲେ । ହିଂସା ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ୧୩୩ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୮ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ।

ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଭୁଦଶ ମାଧବାଜି ନାମକ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଗିରଫ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାରପିଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପୋଲିସକର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ମୁକଦ୍ଦମା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲେ । ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭଟ୍ଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟ୍ରାଇଲ ମୁକଦ୍ଦମା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଜୁନ ୧୨ ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସଂଜୀବ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଆବେଦନ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ମାମଲାର ପୁନଃ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସଂଜୀବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ୩୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କଏଦୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଶୁଣାଣି ଜୁନ ୨୦ ତାରିଖରେ ଥିଲା ।     

ଜଷ୍ଟିସ ଇନ୍ଦିରା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଅଜୟ ରେସ୍ତୋଗିଙ୍କ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଏବଂ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସାକ୍ଷୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି । ତେବେ ପୁଣି ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରୟୋଜନ ନାହିଁ । କୌଣସି ଅନୁମତି ବିନା ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ରହିବ ଏବଂ ସରକାରୀ ଗାଡି ଦୁରୁପଯୋଗ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ନିଲମ୍ବିତ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୧୫ରେ ତାଙ୍କୁ ବହିସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts