Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ଘରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସୀମାରୁ ଅଧିକ ମଦ ରଖିବାକୁ ହେଲେ କରିବାକୁ ପଡିବ ଲାଇସେନ୍ସ

10/01/2021 at 1:58 PM

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୦/୦୧ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଅବକାରୀ ନିୟମରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଏବେ ଘରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସୀମାରୁ ଅଧିକ ମଦ ରଖିଲେ ଏଥିପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଜାରି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନୂଆ ଅବକାରୀ ନିୟମ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି।

୨୦୨୧-୨୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଅବକାରୀ ନୀତିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ଯଦି କେହି ଘରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମା ଠାରୁ ଅଧିକ ମଦ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅବକାରୀ ବିଭାଗରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ମଦ, ବିୟର ଓ ମଦର ଆଡଭାନ୍ସ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୧୫ ଯାଏଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬ ହଜାର କୋଟିରୁ ୩୪ ହଜାର ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି କରିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ମଦ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇଛି। ସହଜ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ନୂଆ ନୀତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ନୂଆ ଅବକାରୀ ନୀତି ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଶନିବାର ଦିନ ଜାରି ସରକାରୀ ବୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଖୁଚୁରା ଆଉଟଲେଟରେ ପିଓଏସ ମେସିନ୍ ଲଗାଇବା ଏବଂ ମଦ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖୁଚୁରା ସୀମା ଠାରୁ ଅଧିକ ମଦ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଲାଇସେନ୍ସ, ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଖୁଚୁରା ବ୍ରାଣ୍ଡର ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଦେଶୀ ମଦର ସର୍ବାଧିକ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ନାହିଁ।

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ଆନୁମାନିକ ୨୮ ହଜାର ୩୪୦ କୋଟି ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ତୁଳନାରେ ବର୍ଷ ୨୦୨୧-୨୨ରେ ୩୪ ହଜାର ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

   Related Posts