Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

LIC ପୁଣି ଥରେ ଲଞ୍ଚ୍ କଲା ଏହି ସ୍କିମ୍, ମିଳିବ ୧୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ପେନ୍‌ସନ୍‌

26/05/2020 at 12:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୫: ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୟ ବନ୍ଧନ ଯୋଜନା (PMVVY) ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା  । କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC) ପୁଣି ଥରେ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଆପଣ ଆଜି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ  । ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟା ବନ୍ଧନ ଯୋଜନାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାର, ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ପେନ୍‌ସେନ ରାଶିରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । LIC ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଭାବରେ ମିଳୁଛି । ଏଥି ସହିତ, ଯୋଜନାର ସମୟସୀମା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍କିମ୍ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ, କେବଳ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଆପଣ ଏହାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବାର୍ଷିକ ୧୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୫.୬୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ପାଇଁ ମାସକୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ୧.୬୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ, ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ପାଇଁ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ଅବଧି ବାଛିବାକୁ ପଡିବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ୧୫ରେ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ତାରିଖ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସେହିଭଳି, ନିବେଶକ ଯଦି ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରିପାରିବେ |

ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ, ତ୍ରୈମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ଏହି ବିକଳ୍ପ ବାଛିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତି, ତେବେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବ | ତ୍ରୈମାସିକ ଚୟନରେ, ପ୍ରତି ତିନିମାସ ପରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଦିଆଯାଏ |ଏହିଭଳି , ଅଧା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ ପରେ, ଆପଣ ଯଥାକ୍ରମେ ୬ କିମ୍ବା ୧୨ ମାସ ପରେ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇବେ | କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହି ଯୋଜନାରେ ୧ ବର୍ଷ ବିନିଯୋଗ ପରେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ |

ଏହି ଯୋଜନା ଚଳାଇବା ପାଇଁ LIC ର ଏକାଧିକାର ରହିଛି | ଏହା ଅଫଲାଇନ୍ ତଥା LIC ୱେବସାଇଟରୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ କିଣା ଯାଇପାରିବ | ଏହି ଯୋଜନାର ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ୧୦ ବର୍ଷ ଅଟେ | ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ୭.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଫେରସ୍ତ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୟା ବନ୍ଧନ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣ  ୦୨୨-୬୭୮୧୯୨୮୧ କିମ୍ବା ୦୨୨-୬୭୮୧୯୨୯୦ କୁ କଲ୍‌ କରିପାରିବେ |  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର – ୧୮୦୦-୨୨୭-୭୧୭ ଏବଂ id-onlinemc@licindia.com ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିବେ | ୱେବସାଇଟ୍ https://licindia.in/Products/Pradhan-Mantri-Jan-Dhan-Yojana ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

   Related Posts