Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନାକରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ୍ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଡିସିଜିଆଇର ମଞ୍ଜୁରୀ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କରିବ କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୬୨୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ: ବଲୁଚିସ୍ତାନ ଚେକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ୧୦ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସ ଏମ୍‌ଡି, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଭି. ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ ହେବେ ଭାରତର ଆଗାମୀ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଅତିଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କଟୁରୀରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଛଡାଇନେଲେ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୪ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଷ୍ଟେସନ ଯିବା ବାଟରେ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ୬ ଜିଲ୍ଲା ବେଶୀ ଥରିବ
  • ||

LIC ପୁଣି ଥରେ ଲଞ୍ଚ୍ କଲା ଏହି ସ୍କିମ୍, ମିଳିବ ୧୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଯାଏଁ ପେନ୍‌ସନ୍‌

26/05/2020 at 12:18 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୫: ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୟ ବନ୍ଧନ ଯୋଜନା (PMVVY) ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା  । କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC) ପୁଣି ଥରେ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଆପଣ ଆଜି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ  । ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୟା ବନ୍ଧନ ଯୋଜନାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାର, ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ପେନ୍‌ସେନ ରାଶିରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । LIC ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଭାବରେ ମିଳୁଛି । ଏଥି ସହିତ, ଯୋଜନାର ସମୟସୀମା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍କିମ୍ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଯୋଗୁଁ, କେବଳ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଆପଣ ଏହାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବାର୍ଷିକ ୧୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୫.୬୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ପାଇଁ ମାସକୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ୧.୬୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ, ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ପାଇଁ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ଅବଧି ବାଛିବାକୁ ପଡିବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ୧୫ରେ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ତାରିଖ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସେହିଭଳି, ନିବେଶକ ଯଦି ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରିପାରିବେ |

ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ, ତ୍ରୈମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ଏହି ବିକଳ୍ପ ବାଛିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତି, ତେବେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବ | ତ୍ରୈମାସିକ ଚୟନରେ, ପ୍ରତି ତିନିମାସ ପରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସେନ୍‌ ଦିଆଯାଏ |ଏହିଭଳି , ଅଧା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ ପରେ, ଆପଣ ଯଥାକ୍ରମେ ୬ କିମ୍ବା ୧୨ ମାସ ପରେ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇବେ | କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହି ଯୋଜନାରେ ୧ ବର୍ଷ ବିନିଯୋଗ ପରେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ |

ଏହି ଯୋଜନା ଚଳାଇବା ପାଇଁ LIC ର ଏକାଧିକାର ରହିଛି | ଏହା ଅଫଲାଇନ୍ ତଥା LIC ୱେବସାଇଟରୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ କିଣା ଯାଇପାରିବ | ଏହି ଯୋଜନାର ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ୧୦ ବର୍ଷ ଅଟେ | ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ୭.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଫେରସ୍ତ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୟା ବନ୍ଧନ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣ  ୦୨୨-୬୭୮୧୯୨୮୧ କିମ୍ବା ୦୨୨-୬୭୮୧୯୨୯୦ କୁ କଲ୍‌ କରିପାରିବେ |  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର – ୧୮୦୦-୨୨୭-୭୧୭ ଏବଂ id-onlinemc@licindia.com ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିବେ | ୱେବସାଇଟ୍ https://licindia.in/Products/Pradhan-Mantri-Jan-Dhan-Yojana ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |

   Related Posts