Tuesday, September 17, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କେତେ ତାପମାତ୍ରାର ଜଳରେ ମୁହଁ ଧୋଉଛନ୍ତି ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ..ହୋଇପାରେ ସମସ୍ୟା

ମଣିଷର ମୁହଁ ହେଉଛି ମୁଖଶାଳା । ଯଦି ମଣିଷର ମୁହଁ ସୁନ୍ଦର ନାହିଁ ତାହେଲେ ଅନେକ ସମୟରେ ନିଜକୁ ଅଭିଶପ୍ତ ମନେହୁଏ । ଅନ୍ୟସହ ନିଜକୁ ତୁଳନା କରିବାକୁ ଗଲେ ନିଜକୁ ଛୋଟ ବି ଲାଗେ । କହିବାକୁ ଗଲେ ମୁହଁରୁ ହିଁ ସୁନ୍ଦରତାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଆଯାଏ ।

ମୁହଁକୁ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ହୁଏ । କିଏ କସମେଟିକ ବ୍ୟବହାର କରେ ତ କିଏ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦିଏ । ଆଉ କେହି ବି ଲେଜର ସର୍ଜରୀ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀର ସାହାରା ନେଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସବୁଠୁଁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ମୁହଁକୁ ସରଳ ଉପାୟରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ ଉପଚାର । ଛୋଟ ଛୋଟକଥା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ମୁହଁର ତ୍ଵଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ଚିକ୍କଣ କରିବାକୁ ଏହିକଥା ନିହାତି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଆପଣ ଯଦି ମୁହଁର ତ୍ଵଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ପାଣିର ଭୂମିକାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବାବେଳେ ଏହି କଥାକୁ ସବୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ।

ଆପଣ ଜାଣିରଖିବା ଦରକାର ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା ବେଳେ ପାଣିର ତାପମାତ୍ରା କେତେ ରହିବା ଦରକାର ।

ବେଶି ଥଣ୍ଡାପାଣି କିମ୍ବା ଗରମପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା ଭଲ ନୁହେଁ । ଅଧିକ ଥଣ୍ଡାପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇଲେ ମୁହଁରେ ଥିବା କୋଷଗୁଡ଼ିକ ରୁକ୍ଷ ହୋଇଯାନ୍ତି । ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଶୁଷ୍କ ପାଲଟିଯାଏ । ପାଉଁଶିଆ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମ ଦେଖାଯାଏ । ତୈଳାକ୍ତ ବେଶି ରହେନାହିଁ । ତେଣୁ ବେଶି ଥଣ୍ଡାପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା ଠିକ ନୁହେଁ ।

ଗରମପାଣିରେ ମଧ୍ୟ ମୁହଁ ଧୋଇଵା ଠିକ ନୁହେଁ । କାରଣ ଗରମପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବାଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟ ରୁକ୍ଷ ଓ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଥାଏ । ମୁହଁରେ ଥିବା କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ଫଳରେ ମୁହଁରେ କଳାଦାଗ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

ଏଣୁ ମୁହଁ ଧୋଇବା ସମୟରେ ହାଲକା ଥଣ୍ଡାପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା ଦରକାର । ଯାହା ସାଧାରଣଭାବେ ମୁହଁକୁ ସୁହାଇଥାଏ ।ଯଦି ମୁହଁରେ ଥଣ୍ଡା କି ଗରମର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ସେ ପାଣିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠିକ ନୁହେଁ ।

334 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର