Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ କୁଷ୍ଠ ରୋଗୀ ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀ : ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ…

14/10/2021 at 1:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୧୦ : ମଣିଷଙ୍କୁ କୁଷ୍ଠରୋଗ ହେବା  ସାଧାରଣ କଥା। ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ହେଲେ ଏହା ଔଷଧ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଅତୀତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀଙ୍କ ଠାରେ କୁଷ୍ଠରୋଗ ଦେଖା ଯାଇଛି। ଏହାର କିଛି ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି । ଏହି ଫଟୋରେ ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀ ମୁହଁରେ ବିରାଟ ବଡ ଫୁଲିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଆଜି ପୂର୍ବରୁ ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀରେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା । ହେଲେ ଏହା ଏକ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା, ଯାହା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରାଇଛି ।

ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀରେ ଦେଖା ଯାଇଥିବା କୁଷ୍ଠରୋଗର ଏହି ଘଟଣା ଗୁଇନିଆ-ବିସାଉ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାର ଆଇଭୋରୀ କୋଷ୍ଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏକ୍ସଟର ୟୁନିର୍ଭସିଟି ଅଫ୍ ଇକୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ କନ୍ସର୍ଭେସନ୍ ୟୁନିର୍ଭସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀରେ ମିଳୁଥିବା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। କୁଷ୍ଠରୋଗ କିପରି ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପିଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀ ଏହି ରୋଗକୁ ଜଙ୍ଗଲର ଅବଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର କରିବେ ବୋଲି । ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗ କେବଳ ମଣିଷଠାରୁ ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ତେବେ କୁଷ୍ଠରୋଗ ବିଷୟରେ କହିଲେ, କେବଳ ମଣିଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କୁ ମାଡି ଥାଏ । ଯାହାକୁ ମାଇକୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମ୍ ଲେପ୍ରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ କୁହାଯାଏ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହା ପଶୁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି । ୧୯୮୦ ପୂର୍ବରୁ, ଏହି ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲାଯାହା ଫଳରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖାଗଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ କୋଡିଏ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟେନର ଗିଲ ହରିଓଁରେ କୁଷ୍ଠରୋଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆମେରିକାର ଆର୍ମାଡିଲୋସରେ ଏବଂ ଏକ ନୂଆ ମାମଲା ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

news18

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ କୁଷ୍ଠରୋଗ ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ, ଯାହା ମାଡି ଥାଏ। ଏହା ଚର୍ମ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଯଦି ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଚର୍ମର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ ଏବଂ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଆଫ୍ରିକାର ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀରେ ଏହି ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଥମ ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସିମ୍ପାଞ୍ଜୀଗୁଡିକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ। ଏହି ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ରହିଛି ଓ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts