Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ: ରହିବନି ପ୍ରଶ୍ନକାଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ- ତେବେ ଅଧିବେଶନ ଲାଭ କଣ ?

9/09/2020 at 6:35 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୦୯।୦୯:  ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ।  କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ରହିବନି ପ୍ରଶ୍ନକାଳ । ସଂସଦୀୟ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ବସିବ ବୋଲି ଶାସକ ନେତା କହୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କିନ୍ତୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ନହେଲେ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ମୂଲ୍ୟ କଣ ଅଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଉଭୟ ବିଜେପି ଆଉ କଂଗ୍ରେସ୍ । ତେବେ ବାଚଷ୍ପତି ଚୁଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେସନରେ ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ବାତିଲ୍ ନେଇ ବବାଲ୍ । ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ନହେଲେ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ?  ଶାସକ ଦଳକୁ ଏଭଳି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଆଉ କଂଗ୍ରେସ୍ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ହେବ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ । କେବଳ ଅଣତାରକା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ । ଏହାପରେ ଶୂନ୍ୟକାଳ ବି ହୋଇପାରେ ।  ବିଧାନସଭା ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି । ଏକଥା ଜାଣିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ବାତିଲ ହେଲେ ବିକ୍ଷୋଭ କରିବ ଦଳ । ସେପଟେ ବିଜେପିର ଯୁକ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ କେମିତି ବସିବ ତାହା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚାଲେଂଜ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ବାତିଲକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆପତ୍ତି ଅଡ଼ୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସେପଟେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ସଂସଦୀୟ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ବିଧାନସଭା ବସିବ । ତେଣୁ ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ଓ ଶୂନ୍ୟକାଳ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି । କାର୍ଯ୍ୟପରାମର୍ଶ ଦାତା ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚୁଡ଼ାନ୍ତ  ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାଚସ୍ପତି ନେବେ ।

ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ପିକ୍ରେ ଥିବା ବେଳେ ଏକାଧିକ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏମିତିରେ ସବୁ ବିଧାୟକଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ପାଳନ ସହ ବିଧାନସଭାରେ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କିଛିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି । ଏସବୁ ଭିତରେ ପ୍ରଶ୍ନକାଳକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଉଠିଛି ତାହା କିଳଭି ଦୂର ହୋଇପାରିବ ତା ଉପରେ ରହିବ ନଜର ।

   Related Posts