Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ନିଲାମୀ ତାଲିକାରୁ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଖେଳାଳି ବାହାର
  • ||
  • Syed Modi International: ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମାଲଭିକାଙ୍କ ସହ ଟାଇଟଲ୍‌ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୧୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଏଥର ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ-ବାମପନ୍ଥୀ ମେଣ୍ଟ : ସିପିଆଇ ଓ ସିପିଏମ୍‌ର କିଏ କେଉଁଠୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜାଣନ୍ତୁ

29/03/2019 at 6:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୯|୩: ଓଡ଼ିଶା ରାଜନୀତିରେ ଆଉ ଆଗ ଭଳି ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ କହିଲେ ଚଳେ । ୨୦୧୪ରେ କେବଳ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ବଣାଇ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ବିଜୟଲାଭ କରିଥିଲେ ବାମପନ୍ଥୀ ନେତା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମୁଣ୍ଡା ।  ହେଲେ ଏଥର କଂଗ୍ରେସ ସହ ନିର୍ବାଚନୀ ବୁଝାମଣା କରିଥିବା ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ବାମ ଦଳ ସିପିଆଇ ଏବଂ ସିପିଏମ୍ ରାଜ୍ୟରେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଅତୀତର ପ୍ରଭାବ ଆଉ ନାହିଁ । ଭୋଟ୍ ହାର ବି ବହୁତ ଖସିଛି । ସାରା ଭାରତବର୍ଷରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଛି ବାମ ଦୁର୍ଗ । ଏମିତିରେ ଆମେ ଯଦି  ଓଡ଼ିଶା କଥାକୁ ବିଚାରକୁ ନେବା ତାହେଲେ ଏଠି ମଧ୍ୟ ବାମଦଳର ସେଭଳି କିଛି ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ କହିଲେ ଚଳେ । ତା’ପରେ ପୁଣି  ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟୟ ବହୁଳ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ କିମ୍ବା ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନଙ୍କ ସହ ଟକ୍କର ଦେବା ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ପକ୍ଷେ କାଠିକର ପାଠ ।

ତଥାପି ଏଥର ଓଡ଼ିଶାରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ନିର୍ବାଚନୀ ବୁଝାମଣା କରି ନିର୍ବାଚନୀ ବୈତରଣୀ ପାର୍‌ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟାରେ ଅଛନ୍ତି ଉଭୟ ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଓ ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି-ମାର୍କ୍ସବାଦୀ  । ଆସନ ବୁଝାମଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଜୀବନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ସିପିଏମ୍ ନେତା ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ପତି ।  ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କୁ ଲିଫ୍ଟ ଦେଇଛି କଂଗ୍ରେସ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୪ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ସିପିଏମ୍  ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି । ରଣପୁରରେ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ପରିଡ଼ା, ପାଲଲହଡ଼ାରେ ମୀନା ପ୍ରଧାନ, ନୀଳଗିରିରେ ଯୋଗାନନ୍ଦ ଦାଶ ଏବଂ ମୋରଡ଼ାରେ ଗୀରେନ୍ଦ୍ର ଗୋସ୍ବାମୀ ସିପିଏମ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି,ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବା ସିପିଆଇ ଆସ୍କା ଲୋକସଭା ଆସନ ସହ ତିନୋଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛି । ଆସ୍କା ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ  ଭାବେ ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ସିପିଆଇ ନେତା ରାମକୃଷ୍ଣ ପଣ୍ଡା । ସେହିଭଳି ଦଳର ଗଡ଼ ଭାବେ ପରିଚିତ ଛତ୍ରପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରଦୀପ ସେଠୀ, ବୌଦ୍ଧରେ ଅବକାଶ ସାହୁ ଏବଂ ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ରମେଶ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି ସିପିଆଇ ।

ଏଥର ଓଡ଼ିଶା ନିର୍ବାଚନୀ ମହାସମରରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ବିଜେଡି ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ଦେଶର ସର୍ବପୁରାତନ ରାଜନୈତିକ ଶକ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ସହ ଆସନ ବୁଝାମଣା କରି ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ କେତେ ଆସନ ଜିତି ପାରିବେ ତାହା ଭୋଟ ଫଳାଫଳ ହିଁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବ ।     

   Related Posts