Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଜାନୁୟାରୀରୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍ ଓ ଓ୍ବାଶିଂ ମେସିନ୍ ଭଳି ଘରୋଇ ଉପକରଣର ଦାମ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି କାରଣ

28/12/2020 at 5:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୮/୧୨ : କିଛି ଦିନ ପରେ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ଶେଷ ହୋଇ ନୂଆ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ୨୦୨୧ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିଂ ମେସିନ୍ ଭଳି କିଛି ଗୃହ ଉପକରଣର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଖାସ କରି ଭାରତରେ ଏବେ LED ଟିଭିର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ତେଣୁ ଏହାର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହି ଘରୋଇ ଉପକରଣଗୁଡିକର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସରଞ୍ଜାମର ଦାମ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ । ଖାସ କରି କୋପର, ଆଲୁମିନିୟମ ଏବଂ ଷ୍ଟିଲ୍‌ର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିଂ ମେସିନ୍‌ର ଦାମ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

LG, ପାନାସୋନିକ୍ ଏବଂ ସାମସଙ୍ଗ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଘରୋଇ ଉପକରଣ ଯେପରିକି ଟିଭି, ଓ୍ବାସିଙ୍ଗ୍ ମେସିନ୍ ଭଳି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣର ବଜାରରେ ବେଶ ଚାହିଦା ରହିଛି । ଏହି କମ୍ପାନୀମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ମାସରୁ ଏହି ଉପକରଣଗୁଡିକା ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ।

ପାନାସୋନିକ୍ ଇଣ୍ଡିଆର CEO ମନୀଷ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାନୁୟାରରେ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିଂ ମେସିନ୍‌ର ଦାମରେ ପ୍ରାୟ ୬ ରୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହାର ଦାମକୁ ୧୦-୧୧ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ । ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହୃତ ମୁଖ୍ୟ ସରଞ୍ଜାମଗୁଡିକର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏଗୁଡିକର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମନୀଷ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts