Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

ବେରୁଟ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ : ସହାୟତା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଲା ଦୁନିଆ, ଯୋଗାଡ ହେଲା ୨୫୩ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ

10/08/2020 at 4:48 PM

ବେରୁଟ୍ ୧୦/୦୮ : ଲେବାନନରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ଯୋଗୁ ଅନେକ ଜନଜୀବନ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି | ରିଲିଫ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଡୋନର ସମ୍ମିଳନୀ (Emergency Donor Conference) ୨୫୩ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ରାଶି ଯୋଗାଡ କରିଛି | ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପ୍ରେସିଡେନ୍ସି ଏକ ବୟାନରେ ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମେକ୍ରୋନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବେରୁଟ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ନିଜର ଟିପ୍ପଣୀରେ ସେ ଦେଶଗୁଡିକୁ ମତଭେଦ ଭୁଲି ଲେବାନନବାସୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘକୁ ଲେବାନନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହାୟତା ସହ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ସହାୟତା ଅଫରରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ନିରପେକ୍ଷ, ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ଦାବି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲା |

ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଲେବାନନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲେବାନନରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲେବାନନରେ ଜନତା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅପିଲ କରିଥିଲେ | ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ଚିକିତ୍ସା, ଖାଦ୍ୟ, ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି ବିମାନ ଲେବାନନ ପଠାଇବ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବ|

ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମେକ୍ରୋନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ କିମ୍ବା ସଂସ୍ଥାଗତ ସୁଧାର ନାଁରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସର୍ତ୍ତ ନ ରଖି ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବ | ଏହା ସହ ଲମ୍ବା ସମୟ ଯାଏଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଛି |

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଲେବାନନ ରାଜଧାନୀ ବେରୁଟରେ ହୋଇଥିବା ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୧୫୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି | ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସହରର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି |

ବିସ୍ଫୋରଣ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲେବାନନ ରାଜନୈତିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ଫସି ରହିଥିଲା | ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତି ଦାନ କରିଥିବା ରାଶି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପାରଦର୍ଶିତା ରଖିବା ଦାବି କରାଯିବା ସହିତ ସହାୟତା ରାଶି କିଭଳି ଉପଯୋଗ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି | ଲେବନା ଜନତା ନିଜ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଘୋଷିତ କରିଛନ୍ତି |  ସେଥିପାଇଁ ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତି ସରକାରଙ୍କୁ ସହାୟତା ରାଶି ଦେବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରୁଛନ୍ତି |

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଦାତା ଲେବାନନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ସହାୟତା ଲେବାନନ ଜନତାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ, ସମୟ ଅନୁସାରେ ଓ ଲଗାତାର ମିଳିବା ଉଚିତ | ଏହି ସହାୟତା ଜନତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଦକ୍ଷତା ଓ ପାରଦର୍ଶିତା ସହ ପହଞ୍ଚିବା ଦରକାର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି |  

   Related Posts