Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୋର : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା କାର୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରାସ୍ତା କଡ ସିମେଣ୍ଟ ଖୁଣ୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍ଦୁ, ଦୁଇ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ୮୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ୍, ପରମିଟ୍ ନଥାଇ ପରିବହନ ହେଉଥିଲା ଅଧିକ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ଦୁଇ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ମୃତ, ବାପା-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଦାଦା ବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ, ମାଉଜର ଓ ଅଫୁଟା ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଋଷ୍ ଏବଂ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୬.୪ ଓ ୬.୩ ତୀବ୍ରତା
  • ||
  • କରୋନା କବଳରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଦଙ୍ଗା : ୮ମୃତ
  • ||

ଜୟପୁରରେ ଧୁମଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଲାଠିଯାତ୍ରା

7/10/2019 at 5:41 PM

କୋରାପୁଟ ୭/୧୦: ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାରେ ଜୟପୁରରେ ଖୁବ୍‌ ଧୁମଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଲାଠିଯାତ୍ରା । କୋରାପୁଟରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଏହି ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଲାଠିପୂଜା, ଶୋଭାଯାତ୍ରା କାହିଁ କେତେ କାଳରୁ ରଜା ରାଜୁଡ଼ା ଅମଳରୁ ହୋଇଆସୁଛି । ଯାହା ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥାଏ ।

ବାଜୁଛି ଯୋଡ଼ି ନାଗରା, ତୁରୀ । ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ପୂଜକ । ଏପଟେ ଲାଠି, ବାଉଁଶରେ ନାଲି କପଡ଼ା, କଉଡ଼ି ବାନ୍ଧି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି  ଶହ ଶହ ଲୋକ । ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାରେ, ଯେତେବେଳେ ସବୁଠି ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି, ସେଠି ଜୟପୁରରେ ଏଭଳି ଲାଠିପୂଜାର ପରମ୍ପରା ଦେଖି ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ ନିଶ୍ଚୟ । ସମୟ ସିନା ବଦଳିଛି, ହେଲେ ବଦଳିନି ପରମ୍ପରା । ଦଶହରା ଅବସରରେ କୋରାପୁଟରେ ଆଦିବାସୀମାନେ ପାଳନ କରୁଥିବା ଏହି ନିଆରା ପରମ୍ପରା କାହିଁ କେତେ କାଳରୁ, ରଜା ରାଜୁଡ଼ା ଅମଳର ଚାଲି ଆସୁଛି । ଦୁର୍ଗା ପୂଜାରେ ଜୟପୁରରେ ପାଳିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଲାଠିଯାତ୍ରାର ପରମ୍ପରା ଆଉ କେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥାଏ ।

ଶତାଧିକ ଗାଁରୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏମିତି ଲାଠି ଧରି ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ଅତିକ୍ରମ କରି ପୂଜା ପାଇଁ ଜୟପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି । ଲାଠି ଧାରଣ ସମୟରେ ଏମାନେ କାହାଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଲାଠି ପୂଜା ବେଳେ ନଡ଼ିଆ କଦଳୀ ବଳି ଦିଆଯାଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ,  ଦଶହରା ବେଳେ ଜୟପୁର ରାଜା ମା‘ କନକ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା କରୁଥିଲେ । ଆଉ ପ୍ରଜାମାନେ ନିଜ ଇଷ୍ଟଦେବଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେଇ ରାଜାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସୁଥିଲେ । ଏହାକୁ ମନେ ପକାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଜିଲ୍ଲା ବାହାରୁ ଲୋକମାନେ ଲାଠି ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରି ଜୟପୁର ଆସୁଛନ୍ତି । ଏଠି ଲାଠି ରୂପରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଉଛି ।

ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜୟପୁର ଆସୁଥିବା ଏହି ଲାଠିଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଇବା ସହ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା କଥା । ହେଲେ କେବଳ ଚାଉଳ, ଡାଲି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ନିଜ ଦାୟିତ୍ବ ସାରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଲାଠିଧାରୀମାନେ ରହିବା ପାଇଁ ବହୁତ ହଇରାଣ ହୋଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ  ଅସନ୍ତୋଷ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

   Related Posts