ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଉଁରୀ : ଅଖ ଚକ ଡେରା ନୀତି ସଂପନ୍ନ
  • ||
  • କୁତବ ମୀନାର ପରିସରରେ ଖନନ ସହ ଆଇକନୋଗ୍ରାଫି କରିବାକୁ ଏଏସ୍‌ଆଇକୁ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ମଞ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ : ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବିଶ୍ୱନେତା
  • ||
  • ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ରନ୍ ଅପ୍ ଯାଞ୍ଚ କଲେ ଅର୍ଜୁନ ତେନ୍ଦୁଲକର : କିନ୍ତୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ମିଳିଲାନି ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||

ନମିତା ଦେଲେ ମୁଖାଗ୍ନି

17/08/2018 at 12:22 PM

ଅଟଳବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ । ସାରା ଜୀବନକୁ ଦେଶ , ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦେଇ ଥିବା ମହାନ ନେତାଙ୍କର ନିଜ ପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ସମୟ ନଥିଲା । ସବୁଥିରେ ସେ ଅଟଳ ଥିଲେ ବି ଥିଲେ ସେ ସାଧାରଣ ।ରାଜନୀତି ପରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ ଥିଲା କବିତା , କିନ୍ତୁ ଅବିବାହିତ ଥିଲେ ଏହି ମହାନ ରାଷ୍ଟ୍ର ନେତା । ସାତ ଭାଇ ଭଉଣୀର ପରିବାରରୁ ଆସିଥିବା ଅଟଳ ଚିର କୁମାର ଥିଲେ । ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ସହପାଠିନୀ ରାଜକୁମାର କାଉଲଙ୍କ ଝିଅ ନମିତାଙ୍କୁ ପୋଷ୍ୟକନ୍ୟା କରିଥିଲେ । ରାଜକୁମାରୀ କାଉଲ ଏବଂ ପ୍ରଫେସର ବ୍ରିଜ ନାରାୟଣ କାଉଲଙ୍କ ଝିଅ ନମିତାଙ୍କ ପୁରା ନାମ ନମିତା କାଉଲ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ୟ୍ୟ । ଡାକ ନାମ ତାଙ୍କର ଗୁନୁ ।ସେ କିଛି ଦିନ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ନମିତାଙ୍କର ଜଣେ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନାମ ନନ୍ଦିତା କାଉଲ । ନମିତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ରଞ୍ଜନ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ । ଶ୍ବଶୁର ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀତ୍ବ କାଳରେ ରଞ୍ଜନ ଥିଲେ ପିଏମଓର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ । ଏପରିକି ସେତେବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ବି ହୋଇଛି ।ନମିତା ଓ ରଞ୍ଜନଙ୍କର ଜଣେ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନାମ ନିହାରିକା । ନମିତା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଝିଅ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ ।ନମିତାଙ୍କ ମାଆ ରାଜକୁମାର କାଉଲ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରଫେସର ବି.ଏନ.କାଉଲଙ୍କ ସହ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସଂପର୍କ ଅତି ଘନିଷ୍ଠ । ବାଜପେୟୀ ଏବଂ ରାଜକୁମାରୀ ଗ୍ୱାଲିୟର ସ୍ଥିତ ଭିକ୍ଟୋରିଆ କଲେଜରେ ଏକାଠି ପାଠ ପଢୁଥିଲେ । ବିଏନ୍ କାଉଲ ଥିଲେ ଦର୍ଶନ ପ୍ରଧ୍ୟାପକ । ୯୦ ଦଶକରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପ୍ରଚାରରେ ବିଏନ କାଉଲ ପ୍ରମୂଖ ଭୂମିକା ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ବିଏନ କାଉଲଙ୍କ ମଡତ୍ୟୁ ପରେ ରାଜକୁମାରୀ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ବିଜପେୟୀ । ୨୦୧୪ ରେ ହୃଦଘାତରେ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ରାଜକୁମାରୀ ଜଣେ ସ୍ନେହଁଶୀଳା ଏବଂ ପରୋପକାରୀ ମହିଳା ଥିଲେ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଏବଂ ବହୁ ବିଜେପି ନେତା ।

   Related Posts