Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ: କୋଣାର୍କ ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇ ଲେଜର୍ ସ୍କାନିଂ କଲା ଏଏସଆଇ ଟିମ୍

14/03/2020 at 5:46 PM

କୋଣାର୍କ, ୧୪|୦୩:  କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ହେଲା ଲେଜର ସ୍କାନିଂ । ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ସେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଦୁଇଟି ଡ୍ରୋନ୍ କ୍ୟାମେରା ଉଡାଇ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାର୍ଶ୍ବକୁ ଲେଜର୍ ସ୍କାନିଂ କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିରର କେଉଁ ଅଂଶ ସବୁ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା କିଭଳି କରିହେବ ସେ ସଂପର୍କିତ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ? ମନ୍ଦିର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପଥର ଦୁର୍ବଳ ହେଲାଣି କି ? ମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ବାଲି ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ବିପଦ ଆଣିବ କି ? ଏମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତି ପରଖିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏଏସଆଇ ଟିମ୍ । ମୁମ୍ବାଇରୁ ଆସିଥିବା ସେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ୨ଟି ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଇ ପ୍ରତି ପାର୍ଶ୍ବକୁ ଲେଜର ସ୍କାନିଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ଦିରର ଭିତର ଏବଂ ବାହାର ପାର୍ଶ୍ବରେ ସ୍କାନିଂ କରଯାଇଛି । ଡ୍ରୋନ୍‌ ଜରିଆରେ ଭିଜୁଆଲ୍‌ ଫଟୋ ନିଆଯାଇଛି ।

କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି । ଭିତରେ ବାଲି ଦବୁଥିବା ବେଳେ ମନ୍ଦିରର ଭିତର ଅଂଶର ପଥର  ଦୁର୍ବଳ ହେଲାଣି । ତେବେ ପଥରର ଦୁର୍ବଳତା ଥ୍ରୀଡି ଲେଜର ସ୍କାନିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣା ପଡିବ ବୋଲି ଏଏସଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ଭିତରେ ଥିବା ବାଲି ହଟାଇବାକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ବ ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ତେବେ ଜଗମୋହନରୁ ବାଲି ହଟାଇଲେ ଏହା ବିପଦମୂକ୍ତ ନୁହେଁ ବୋଲି କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts