Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫେବୃଆରୀ ୨ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସୂଚୀ
  • ||
  • ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କଲେ ସାଂସଦ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳ, ପିଚୁ ଉଠିଯାଉଥିବା ନେଇ ହୋଇଥିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ଆଲମିରାରେ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତାକଡରୁ ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାରହା ଶିକାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ବିଛାଇଥିଲେ, ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଚାଲିଗଲା ନିଜ ଜୀବନ
  • ||

ଭଡାଟିଆ ଗୃହମାଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ତଡିପାରିବେନି : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

28/06/2020 at 10:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୬: ଭଡାଟିଆଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଲା ଭଳି ଏକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ।  ଭଡାଟିଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଘରକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡ ଦେଇଥିବା ରାୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଦାୟର ହୋଇଥିବା ମାମଲାରୁ ଶୁଣାଣି କରି ଏହି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ୟୁପି ସହରୀ ବିଲଡିଂ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୭୨ର ଧାରା ୧୬ (୧) (ଖ) ଅନୁଯାୟୀ ଘର ଖାଲି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।  ଜଷ୍ଟିସ୍ ନବୀନ ସିହ୍ନା ଏବଂ ବିଆର ଗାଭାଇଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭଡ଼ା ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କ ଆଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଧାରା ୨୨୭ ଅନୁଯାୟୀ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେହରାଡୁନ୍ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଏକ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ଆଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଧାରା ୨୨୭ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଲେଖାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ତ୍ରୁଟି କରିଛନ୍ତି ।

ମାମଲା ଅନୁସାରେ, ସଂଜୟ କୁମାର ସିଂଘଲ ମ.ଇମାନ ନାମକ ଜଣେ (ଭଡାଟିଆଙ୍କ ପୁଅ) ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡୋର ମାର୍କେଟ ମୁସୁରିରେ ନିଜ ସମ୍ପତ୍ତି କହି ଖାଲି କରିବାକୁ କହି ୧୯୯୯ରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଯେ ରସିଦ ଅହମ୍ମଦ ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ୟୁପି ସହରୀ ବିଲଡିଂ (ରେଗୁଲେସନ୍ ଅଫ୍ ଭଡା, ଭଡା ଏବଂ ଛୁଟି) ଅଧିନିୟମ ୧୯୭୨ ଅନୁଯାୟୀ ଭଡା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମ୍ପତ୍ତିର ନୀରିକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ , ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଭଡାଟିଆଙ୍କୁ ପାଇନଥିଲେ । ଭଡାଟିଆ ରସୀଦ ଅହମ୍ମଦଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲେ । ରାସିଦ ନିଜ ଗାଁକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଭଡା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଧାରା ଧାରା 16 (1) (ଖ) ଅନୁଯାୟୀ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରି ସମ୍ପତ୍ତି ଖାଲି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ରସିଦ ଏକ ଆପତ୍ତି ଦାଖଲ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଭାଇ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିରେ ରହୁଛନ୍ତି। ପରିବାର ବାହାରେ କେହି ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଭଡା ଅଧିକାରୀ ଏହି ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୬୫ ମସିହାରୁ ସେମାନେ ରସିଦଙ୍କ ସହ ରହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ୨୦୦୩ ରେ ଭଡା ନିୟନ୍ତ୍ରକ ସମ୍ପତ୍ତି ଖାଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ରସିଦଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଜିଲ୍ଲା ଜଜଙ୍କ ନିକଟରେ ରସିଦଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ଧାରା ୧୬(୧) (ଖ) କୌଣସି ସବଲେଟିଂ ନଥିବାରୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ମୂଳ ଭଡାଟିଆଙ୍କ ପିତାମାତା ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିରେ ରୁହନ୍ତି । ଘର ଖାଲି କରିବାକୁ ଭଡା ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜମି ମାଲିକ ଧାରା ୨୨୭ ଅନୁଯାୟୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟ ଜିଲ୍ଲା ଜଜଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି ଗୃହକୁ ଖାଲି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ଆଦେଶକୁ ରସିଦଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନୂତନ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts