Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ମନା…

3/02/2020 at 5:08 PM

କୋରାପୁଟ୩/୨: ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ମନା। ଦୁଇ ମାସ ତଳେ ୧୩୨ କେଭି ଲାଇନ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଜଣେ ଅସ୍ଥାୟରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଯୋଗୁଁ କଟକଣା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ । ଯାହାକୁ ନେଇ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ।

ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ହେଉଛି । ଏତିକି ବେଳେ କେ।ରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ମାଛକୁଣ୍ଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଡୁଡୁମା ଜଳ ପ୍ରପାତକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଛୁଟି ଆସି ଥାଆନ୍ତି । ସବୁଜ ବନାନୀ ମଧ୍ୟରେ ୮ଶହ ଫୁଟ୍ ତଳକୁ ଯାଇ ମାଛକୁଣ୍ଡ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଗତ ୨୮ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜଣେ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ୧୩୨ କେଭି ଲାଇନ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ନିଷେଧ ପାଇଁ ନୋଟିସ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଘେ।ର ଅସନ୍ତେ।ଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ଅବହେଳା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେ।ଇଛି । ତ୍ରୃଟି ନସୁଧାରି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବାରଣ କେତେଦୂର ଠିକ୍ ବେ।ଲି ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ।

୧୯୫୫ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ । ଇଂଲଣ୍ଡର ବହୁ ଦକ୍ଷ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେମିତି ହେଉଛି ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ରହିଥାଏ । ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ପ୍ରଣାଳୀ ଲିକ୍ ହେବା ସନ୍ଦେହରେ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ ନିଶେଦ୍ଧ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କଟକଣା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ଅନ୍ୟ ପଟେ କର୍ମଚାରୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି । ତଦନ୍ତ ରିପେ।ର୍ଟ ନଆସିବା ଯାଏ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ନାହିଁ ବେ।ଲି କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ।

   Related Posts