Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ‘ଉଠୋ ବିହାରି’ twit ଭାଇରାଲ, ଜାଣନ୍ତୁ ଭୋଟରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି କ’ଣ?

25/09/2020 at 9:42 PM

ପାଟନା ୨୫।୯: ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଶୁକ୍ରବାର ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।  ଇସିଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜ୍ୟର ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏବେ ନିଜର ଜିତ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଆରଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋଙ୍କ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଲାଲୁ ସ୍ଲୋଗାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନତାଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଲାଲୁ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରେ ଏକ କବିତା ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବିହାର ଭୋଟରଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ଲାଗି ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଲାଲୁ ‘ ଉଠୋ ବିହାରି କରୋ ତୈୟାରୀ ଜନତା କା ଶାସନ ଅବ କି ବାରି’ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଲାଲୁ ରାଜ୍ୟରୁ ଏବେ ଅଫିସର ରାଜ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ପୁଣି ଥରେ ଜନତାଙ୍କ ଶାସନ ସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଲାଲୁ ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪କେରୁ ବି ଅଧିକବାର ଦେଖାଗଲାଣି।

ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ ସହ ଲାଲୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ଲାଗି ବିଧେୟକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ହୃଦୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ, ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ସହ ଡିଲରେ ବିଲ୍‌ ଏପରି ପରିଣାମ ସୃଷ୍ଟି କରେ ବୋଲି ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। କୃଷି ବିଧେୟକକୁ ନେଇ ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖାଦେଇଛି। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ରାଜେଡି ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷକ ମାରଣ ନୀତିକୁ  ବିରୋଧ କରିଛି।

ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ ବିହାରରେ ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୬ ଜିଲ୍ଲାର ୭୧ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଲାଗି ମତଦାନ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭ ଜିଲ୍ଲାର ୯୪ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହେବ। ସେହିପରି ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୭୮ ଆସନରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ହେବ। କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ତାରିଖରେ ହେବାକୁଥିବା ବେଳେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ନଭେମ୍ବର ୭ରେ ସରିବ। ନଭେମ୍ବର ୧୦ ତାରିଖରେ ଭୋଟ ଗଣତି ହେବ।    

   Related Posts