Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୁନ୍ନୁର ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ : ଗୃହରେ ୧ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା
  • ||

୭୩ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ : ୪୨ ବର୍ଷରେ ବନିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

11/06/2021 at 10:10 AM

ବିହାର ୧୧/୬ : ବିହାରର ରାଜନୀତି ଉପରେ ଯେତେବେଳେ ଆଲୋଚନା ହୁଏ । ପ୍ରତି ଆଲୋଚନା ଯେଉଁ ନାମ ନ ନେଇ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ସେହି ନାମ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ନାମ । ଲାଲୁ ବିହାରର ନେତା ଯିଏକି ତାଙ୍କ ଭାଷଣ କାରଣରୁ ବିହାରରେ ଯେତିକି ଲୋକପ୍ରିୟ, ସେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ ।

ଦଳ ହେଉ କି ବିରୋଧୀ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତି ଦଳର ନେତା ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ସହିତ ଘର ଭିତରୁ ବାହାରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଯତ୍ନର ସହ ଶୁଣିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମଜାଳିଆ କଥାରେ ହସିବେ । ୧୯୪୮ ମସିହା, ଆଜିର ଦିନ ଅର୍ଥାତ ଜୁନ୍ ୧୧, ବିହାରର ଫୁଲୱରିଆରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ । ୧୯୫୪ ମସିହାରେ ସେ ପାଟନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ୧୯୬୫ରେ ପାଠ ପଢା ସମାପ୍ତ କରି ୧୯୬୬ରେ ପାଟନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ ।

ଏଠାରୁ ଛାତ୍ର ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ସେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ୧୯୬୭ ରୁ ୬୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଟନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୭୦ରେ ବିଏ ପାସ୍ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ସେ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପାଟନା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ କିରାଣୀ ଭାବରେ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଯଦିଓ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ୧୦୭୩ ମସିହାରେ ରାବ୍ରି ଦେବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ବିବାହ ପରେ ସେ ପାଟନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ପୁନଃ ନାମ ଲେଖାଇଲେ । ଏଥର ଗତଥର ଛାଡିଥିବା ବ୍ୟବଧାନ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହେଲା । ଲାଲୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ସଂଗଠନର ସଭାପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ୧୯୭୪ ରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିହାର ଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୯୭୫ରେ, ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ, ତାଙ୍କୁ MISA ଅଧୀନରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୯୭୭ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜନତା ପାର୍ଟି ଟିକେଟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଜିତିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ୧୯୮୦ ରେ ସୋନପୁରରୁ ବିଧାୟକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ୧୯୮୫ରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ଏହି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଜିତିଥିଲେ । ବର୍ଷ ୧୯୮୯ ଥିଲା ଏବଂ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ବଡ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଥିଲା । ସେ କର୍ପୁରୀ ଠାକୁରଙ୍କ ବଦଳରେ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ହୋଇଥିଲେ ।

ସେହି ବର୍ଷ ସେ ଛପରାରୁ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୯୦ରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗାଦି ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଯାଦୁ ୧୯୯୫ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା, ଏବଂ ଦଳ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲା । ଆଉ ଲାଲୁ ପୁଣିଥରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୯୬ ମସିହାରେ, ସେ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଜନତା ଦଳ ଭାଙ୍ଗି ବିଭାଜିତ ହେଲା ଏବଂ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳ ଗଠନ କଲେ ।

ଏଠାରୁ, ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ରାସ୍ତା ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଗଲା । ଏହି ସ୍କାମ ମାମଲାରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଆଉ ପତ୍ନୀ ରାବ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୦ ମସିହାରେ, ରାଘୋପୁର ଏବଂ ଦାନାପୁରରୁ ବିଧାୟକମାନେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଦଳ ବିଧାନସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିନଥିଲା ।

ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ସହଯୋଗରେ ରାବ୍ରି ଦେବୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେୟାରରେ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ଆୟରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ମାମଲାରେ, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୃତୀୟ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଏସବୁ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଟକାଇ ନଥିଲା । ୨୦୦୪ରେ ଯେତେବେଳେ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଏକ ବଡ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଅବଶ୍ୟ, ୨୦୦୫ରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏନଡିଏ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତି ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲା । ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ଲାଲୁ ପରିବାରର ‘ଅଧିକାର’ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ପରେ, ୨୦୦୯ରେ, ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ମଧ୍ୟ ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାରରେ ଚାଲିଗଲା । ଚାରା ଦୁର୍ନୀତି ସ୍କାମ୍ ମାମଲାରେ ସେ ଦୋଷୀ ୨୦୧୩ ରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଉପରେ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଥିଲା ।

୨୦୧୫ ମସିହାରେ, ଲାଲୁ-ନୀତୀଶ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ବାହିନୀ ସହିତ ଲଢିବା ନାଁରେ ଏକାଠି ହୋଇଗଲେ । ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୧୫ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ସର୍ବାଧିକ ୮୧ ଟି ଆସନ ପାଇଥିଲେ । ନୀତୀଶଙ୍କୁ ଜନତା ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଲାଲୁଙ୍କ ଦଳ ଛାଡି ପୁଣି ଏନଡିଏ ସହିତ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts