Thursday, February 21, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ : ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ଖଣ୍ଡଗିରିରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ମହାକୁମ୍ଭ ମେଳା

କୋଣାର୍କ|ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୨:  ଆଜି ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ । ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର କୋଣାର୍କ । ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଛନ୍ତି ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ମାଘ ବୁଡ଼ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଛି । ସେପେଟେ ଆଜିଠୁ ଖଣ୍ଡଗିରିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମହାକୁମ୍ଭ ମେଳା ।

ବଡି ଭୋରରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ଭିଡ । ମାଘ ସପ୍ତମୀରେ ବୁଡ଼ ପକାଇଛନ୍ତି ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଛୁଟି ଆସିଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା । ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବୁଡ଼  ପାପ ଧୋଇନିଏ, ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ।  ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହ ମନ୍ଦିର ଯାଇ ନବଗ୍ରହଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ମାଘ ମେଳା ପଡିଆରେ  ପଡ଼ିଥିବା ଦୋକାନରୁ କିଣା କିଣି ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବୁଡ଼ ପାଇଁ ଭିଡ଼କୁ ନଜରରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ବ୍ୟାପକ ଆୟୋଜନ କରିଛି ।

ପବିତ୍ର ମାଘ ସପ୍ତମୀ ଅବସରରେ ଆଜିଠାରୁ ଖଣ୍ଡଗିରି ମହାକୁମ୍ଭ ମେଳା ଆରମ୍ଭ । ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ସାଧୁ ସନ୍ଥ । ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଉତ୍ତର ଭାରତର କାଶୀ ଓ ବାରାଣାସୀରୁ ବହୁ ସାଧୁ ସନ୍ୟାସୀଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଦର୍ଶନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାହାଡ଼ରେ ଗୁଞ୍ଜରିତ ହେବ ରାମ ଚରିତ ମାନସ ଓ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞର ମନ୍ତ୍ର ଧ୍ବନି । ତପ ସାଧନରେ ବ୍ରତୀ ସାଧୁସନ୍ଥମାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବ।

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଘ ମେଳା ଚାଲିଛି । ମାଘ ପୂର୍ଣିମା ଯାଏ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହୋମଯଜ୍ଞ ଚାଲିବ ।

58 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର