Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||

ସ୍କ୍ରିନିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ : ଲୋକେ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ପଥର ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ, ତଥାପି ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କଲେ, ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସାଲ୍ୟୁଟ

4/04/2020 at 3:53 PM

ଇନ୍ଦୋର ୦୪/୦୪ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରର ଟାଟପାଟୀ ବଖଲ ଅଞ୍ଚଳ | ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ତାରିଖରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ପଥର ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରମାନେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ଦିନ ଉକ୍ତ ଡାକ୍ତରମାନେ ପୁନର୍ବାର ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ପଥର ଫିଙ୍ଗୁଥିବା ସମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ | ଏହି ଉଭୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାମ – ଡକ୍ଟର ତୃପ୍ତି କାଟଦରେ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଜାକିଆ ସଇଦ।

ଡକ୍ଟର ତୃପ୍ତି କାଟଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ପୁନର୍ବାର ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗଲେ, ଲୋକମାନେ ଠିକ୍ ଆଚରଣ କଲେ, ପଚାରା ଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ, କ୍ଷମା ମଧ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲୁ। ଲୋକମାନେ ସମର୍ଥନ କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଏବଂ ମୋର ବନ୍ଧୁ ଡକ୍ଟର ଜାକିଆ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରେ ସେଠାକୁ ଗଲୁ ଲୋକମାନେ କାହିଁକି ଏମିତି ବିରୋଧ କଲେ ? ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି | ଜାଣିବା ପରେ ଆମେ ସ୍କ୍ରିନିଙ୍ଗ ପାଇଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲୁ | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲୁ, ସେଠାରେ ତହସିଲଦାର, ଆଶା କର୍ମୀ ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଯାହାର ସ୍କ୍ରିନିଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ସେ ଘରେ ନଥିଲେ | ଆମେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେଲୁ | ତାଙ୍କ ନମ୍ବର ଦେବାକୁ କହିଥିଲୁ | ଏତିକିବେଳେ ପଛପଟୁ ୧୦୦ ରୁ ୨୦୦ ଜଣ ଲୋକ ଆସିଥିଲେ | ସେମାନେ ଆମ ଉପରେ ପାଟି କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ସେମାନେ ଆମ ଉପରକୁ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକରୁ ଆମକୁ ସେଠାରୁ ପଳାଇବାକୁ ପଡିଲା |”

ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ବୋଧହୁଏ ସେମାନେ ଭାବିଲେ ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଯିବୁ |

ଘଟଣା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ, ପୋଲିସ ଏବଂ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ଏପ୍ରିଲ ୨ ତାରିଖରେ ପୁନର୍ବାର ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗଲେ | ଏହା ପରେ ସେଠାକାର କାଜୀ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିବେ।

ଡାକ୍ତର ଜାକିଆ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ | ଆମକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିମଳ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସେମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ଯାହା କରିପାରିବୁ ତାହା କରିବୁ। ଲୋକମାନେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଘାତ ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ କାମ କରିବେ | ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଡକ୍ଟର ଜାକିଆ ଏପ୍ରିଲ ୨ ତାରିଖର ଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ନିକଟ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସି ‘ସେମାନଙ୍କୁ ଧର ମାର’ ବୋଲି ପାଟି କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଡକ୍ଟର ଜାକିଆ କହିଛନ୍ତି, “ଲୋକମାନେ ଚିତ୍କାର କରି ଆମ ଆଡକୁ ଆସୁଥିଲେ। ଏହା ଶୁଣି ଆମେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଗଲୁ | ଆମ ଦଳରେ ଥିବା ଦୁଇ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ ସେଠାରୁ ବାହାରି ଆସିଥିଲୁ | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନକାରାତ୍ମକ ବାର୍ତ୍ତା ଗଲାବେଳେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରାୟତଃ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ | କେବଳ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସେବା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ loke ଭୁଲ ବୁଝୁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି |”

ଉଭୟ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପଥର ଫିଙ୍ଗିବାର ଭିଡିଓ ଦେଖିଥିଲେ ସେମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ସେହି ସମାନ ଲୋକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆସିକି ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କର | ଏପ୍ରିଲ୍ରେ ୨ ତାରିଖରେ ଉଭୟ ଡାକ୍ତର ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୭ ଜଣଙ୍କୁ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଅଛନ୍ତି |

‘କରୋନା ଟ୍ରାକର’ ଅନୁଯାୟୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦୭ ଟି ନିଶ୍ଚିତ ମାମଲା ରହିଛି। କେବଳ ଇନ୍ଦୋରରୁ ୮୯ ଟି ମାମଲା ହୋଇଛି। ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

   Related Posts