Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଲଦାଖ ଲଢେଇ ପଛରେ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଷଡଯନ୍ତ୍ର… ଭାରତକୁ ସବୁ ଫୋରମରେ ଚେକ୍ ଏବଂ ଓ୍ୱାଶିଂଟନ-ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଝଟକା

18/06/2020 at 5:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮|୦୬:    ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଚୀନ ଭାରତକୁ ସର୍ବଦା ଚେକ୍ ଦେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି । ଏପରିକି ଭାରତର ଆମେରିକା ସହ ଘନିଷ୍ଠତାକୁ ଚୀନ ନାପସନ୍ଦ କରୁଛି । ଏପରିକି ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କରେ ଚୀନ ପାଚେରୀ ଛିଡା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ବୋଲି କହିଛି ଆମେରିକା ଥିଙ୍କ୍-ଟ୍ୟାଙ୍କ୍ ।

ହଡସନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ କରୋନା ଭାଇରସ ସମୟରେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହ ମଜବୁତ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛି । ଏହା ଚୀନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଆମେରିକାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ ଅନେକ ରଣନୀତି ଉପରେ କାମ କରୁଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି କହୁଯାଇଛି ଯେ, ରାଜନୈତିକ ଓ ରଣନୈତିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଫାଇଦା ନେବା ପାଇଁ ଚୀନ ମହାମାରୀର ଉପଯୋଗ କରିଛି । ଏବେ ଡ୍ରାଗନ ଭାରତର ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଚୀନ ଭାରତକୁ ନିଜର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବେ ବିଚାର କରୁଛି । ଭାରତ ହିଁ ଚୀନ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ।

ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଚୀନକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଜାପାନ ଓ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ ଦରକାର । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସମର୍ଥନରେ ବାହାରିବ । ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଭରତା କମ କରିବାକୁ ହେଲେ ଭାରତକୁ ଆର୍ଥିକ  ଓ ସୈନ୍ୟ କ୍ଷମତାକୁ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

   Related Posts