Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ସୀମାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସେନା ନିଜ ନିଜ ବେସ୍‌ରେ ଜମା କରୁଛନ୍ତି ବିପୁଳ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ମଗାଇଲେ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍

31/05/2020 at 10:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧।୦୫: ସଂପ୍ରତି ସୀମାରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସେନାର କିଛି ସୂତ୍ର  ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ଓ ଚୀନୀ ସେନା ନିଜ ବେସ୍‌ରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଗାଡି ଅର୍ଥାତ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗାଡି ମଗାଇଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଆର୍ଟିଲରି ଗନ୍‌ ମଧ୍ୟ ସେନା ନିଜ ବେସ୍‌କୁ ଆଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଦିନ ହେବ ଦୁଇ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତି ରହିଛି।

ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତାକୁ ସେହି ସମୟରେ ବଢାଉଛନ୍ତି ଯେବେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମରିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ଲାଗି ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ଚୀନର ସେନା ଆର୍ଟିଲରୀ ଗନ୍ ଓ କାମ୍ବେଟ୍‌ ହ୍ଵିକିଲ୍‌ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ନିକଟକୁ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ନିଜ ବେସ୍‌କୁ ଚୀନୀ ସେନାକୁ ଟକ୍କର ଦେବା ଯୋଗ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ଓ ଗାଡି ଆଣୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରମାଗତ ନଜର ରଖିଛି।

ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପଶି ତମ୍ବୁ କାଢିଲେ ଚୀନ ସୈନିକ

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଚଳିତ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଚୀନୀ ସେନା ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପଶି ପ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍ଗ୍ ସୋ ଓ ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟିରେ ତମ୍ବୁ କାଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ବିରୋଧ କରି ପଛକୁ ହଟିଯିବାକୁ କହିଥିଲେ, ଯଦ୍ଵାରା ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହି ପାରିବ। ଏହା ସହିତ ଚୀନ ସେନା ଡେମଚୋକ୍‌ ଓ ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲଡିରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି।

୨୫୦୦ ଚୀନୀ ସୈନିକ ପ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍ଗରେ ମୁତୟନ

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ଚୀନୀ ସୈନିକ ପ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ଓ ଗଲଓ୍ଵାନ  ଘାଟିରେ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ଜମା କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏନେଇ କୌଣସି ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଉପଗ୍ରହ ଫଟୋରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣା ପଡୁଛି ଯେ, ଚୀନ ନିଜର ସୀମାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନାର କହିବା କଥା ଚୀନ ଏସବୁ କେବଳ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ପାଇଁ କରୁଛି।

ଭାରତ ଭଲ ଭାବେ ଜାଣିଛି ଚୀନ୍‌ର ଚାଲ୍‌

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଚୀନର ଚାଲ୍‌କୁ ବେଶ୍ ଭଲ କରି ଜାଣିଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମାରେ ସ୍ଥିତି ପୂର୍ବ ପରି ନହୋଇଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପଛକୁ ହଟିବେ ନାହିଁ। ଶନିବାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଥିଲେ ଯେ, ଚୀନ ସହିତ ସାମରିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ଲାଗି ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି।

   Related Posts