Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାର୍ଗଶିର ଗୁରୁବାରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ହୁଣ୍ଡି ଓ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ବେଳେ କେଉଁ ସରକାର ଥିଲା ? ସିବିଏସଇର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଜୋର
  • ||

ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟାବଲେଟ୍ ବାଣ୍ଟିବାରେ ପ୍ରଥମ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ହେଲା ଲଦାଖ

5/06/2021 at 8:16 AM

ଲଦାଖ ୦୫/୦୬: ଲଦାଖର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଏଲ.ଜି ମାଥୁର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯୁନ-ଟ୍ୟାବ ଯୋଜନା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଗଣା ଟାବଲେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରିବାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ହୋଇପାରିଛି ଲଦାଖ । ଇ-ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ, ଭିଡିଓ ବକ୍ତୃତା ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରୟୋଗ ସହିତ ଏହି ଟାବଲେଟଗୁଡ଼ିକରେ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ଟାବଲେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ । ଲଦାଖ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅସୁବିଧା ତଥା ଅସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୟୁନଟାବ ସ୍କିମ୍ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗର ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଏଲଜି ମଥୁର ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବା ସହିତ ଲଦାଖର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ତୁରନ୍ତ ପୂରଣ କରିବାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଗଣାରେ ଟାବଲେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉପରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଯୋଜନା କେବଳ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ଜଡିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ଏକୀକରଣ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ।

ଏହି ବିଶେଷ ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲଦାଖର ସେହି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ହାଇ-ଟେକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା, ଯେଉଁଠାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts