Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରିସବେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ : ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଲାବୁସେନଙ୍କ ଶତକ, କଙ୍ଗାରୁ ଟିମ୍ ୨୭୪/୫
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଗୁରୁତର-ଗର୍ଭବତୀ-ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଟ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଟିକା, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ମାଟି ଖୋଳିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଦୁଇ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୮ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଫ୍ଲୋରା ଫୋନା ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ନିଖୋଜ ପିହୁ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଏସ୍‌ପି ରାହୁଲ ପି.ଆର
  • ||
  • ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି କଟକ, ପୁଣି ଅପମିଶ୍ରିତ ଗୁଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଅଜଣା ଜନ୍ତୁ ଆତଙ୍କ, ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||

ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ : ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର, ସୁନା ଗହଣା, ଘର ବିକ୍ରି କରିବା ପରେ ଜମି ପଡିଛି ବନ୍ଧା, ତଥାପି ହୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି ସୁସ୍ଥ

10/08/2020 at 3:14 PM

ବରଗଡ ୧୦।୮: ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର । ଦିନେ କି ମାସେ ନୁହେଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ମାନସିକ ରୋଗରେ ସେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି । ପରିଣତ ବୟସରେ ମା’-ବାପାଙ୍କୁ ସାହା ହେବା ବଦଳରେ ମା’-ବାପାଙ୍କ ସାହାରାରେ ଜୀଉଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର ।

ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସୁନା ଗହଣା, ଘର ବିକ୍ରି କରି ଶେଷରେ ବଳକା ଜମି ଟିକକ ବନ୍ଧା ପକାଇଦେଲେ ବାପା ରାମେଶ୍ବର ପୁରୀ । ତଥାପି ପୁଅ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ । ଦୟା ସାଗରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ । ଏ ନେଇ ସରକାର ଓ ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଲେ ଦୟା ସାଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ୍ ହୋଇଯିବେ ବୋଲି ଅଶା ରଖିଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧ ମା’-ବାପା ।  

ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭନା ବ୍ଲକର ରାମେଶ୍ବର ପୁରୀ । ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ହସ ଖୁସିର ସଂସାର । ହେଲେ ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସାନପୁଅ ଦୟାସାଗର ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ । ଗୋଡ ଦୁଇଟି ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି । ଗୋଡକୁ ଘୋସାରି ଘୋସାରି ଘରର ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଔଷଧ ଖାଇସାରିଲେଣି ।

ଦୟା ସାଗର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି । ହେଲେ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ସେ ମାନସିକ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଆଉ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଜୀଉଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର । ପୁଅର ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଛନ୍ତି ସୁନା ଗହଣା, ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜୁଥିବା ଘର ଟିକକ ଓ ବନ୍ଧା ପକାଇଦେଇଛନ୍ତି ବଳକା ଜମି ଟିକକ । 

ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଦୟା ସାଗରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରିବାରଲୋକ ଘରକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ବରଗଡ, ବୁର୍ଲ। ଓ ପରେ ଛତିଶଗଡର ରାୟଗଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ଚିକିତ୍ସା ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୩ ରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

ତେବେ ଏତେ ଗୁଡାଏ ଟଙ୍କା କେଉଁଠୁ ଆସିବ ଚିନ୍ତାରେ ମା’-ବାପା । ତେବେ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପରେ ଦୟା ସାଗରଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ଓ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ସହ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର  ଭତ୍ତା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମିର୍ଧ। ଟୋପୋ ।

   Related Posts