Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୭୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଲଦାଖରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା କେବେ ସମାପ୍ତ ହେବ ? ଡ୍ରାଗନ ସହ ୧୨ତମ ବୈଠକ ଆସନ୍ତାକାଲି
  • ||
  • ବାଂଶପାଳ : ଗାଁରେ ପଶି ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା ଦନ୍ତା, କାନ୍ଥ ପଡି ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଅଲୋଡା ହେଲା ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ରାସ୍ତା କଡକୁ ଛିଟିକି ପଡିଲେ ୨ ଚାଳକ : ମେଡିକାଲରେ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଟକ : ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ସହ ୧୦ହଜାର ଜରିମନା : ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଦେବେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSSC ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପିଏସ୍ : ଜବତ ହେଲାଣି ନଗଦ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସହ ଫ୍ଲାଟ୍ ଆଉ ପ୍ଲଟ୍
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଚିଙ୍ଗୁଡି ବନ୍ଧରେ ଅଘଟଣ : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୬ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବଦଳିଲା ନିୟମ : ୬୩,୩୦୩ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପାଇବେ ପଦୋନ୍ନତି, ରେସିଡେନ୍ସି ପିରିୟଡ୍ କମାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ : ୧ କେଜି ୪୮ ଗ୍ରାମ୍ ଧଳାଜହର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||

ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ : ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର, ସୁନା ଗହଣା, ଘର ବିକ୍ରି କରିବା ପରେ ଜମି ପଡିଛି ବନ୍ଧା, ତଥାପି ହୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି ସୁସ୍ଥ

10/08/2020 at 3:14 PM

ବରଗଡ ୧୦।୮: ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର । ଦିନେ କି ମାସେ ନୁହେଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ମାନସିକ ରୋଗରେ ସେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି । ପରିଣତ ବୟସରେ ମା’-ବାପାଙ୍କୁ ସାହା ହେବା ବଦଳରେ ମା’-ବାପାଙ୍କ ସାହାରାରେ ଜୀଉଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର ।

ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସୁନା ଗହଣା, ଘର ବିକ୍ରି କରି ଶେଷରେ ବଳକା ଜମି ଟିକକ ବନ୍ଧା ପକାଇଦେଲେ ବାପା ରାମେଶ୍ବର ପୁରୀ । ତଥାପି ପୁଅ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ । ଦୟା ସାଗରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ । ଏ ନେଇ ସରକାର ଓ ସହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଲେ ଦୟା ସାଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ୍ ହୋଇଯିବେ ବୋଲି ଅଶା ରଖିଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧ ମା’-ବାପା ।  

ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭନା ବ୍ଲକର ରାମେଶ୍ବର ପୁରୀ । ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ହସ ଖୁସିର ସଂସାର । ହେଲେ ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସାନପୁଅ ଦୟାସାଗର ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ । ଗୋଡ ଦୁଇଟି ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି । ଗୋଡକୁ ଘୋସାରି ଘୋସାରି ଘରର ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ ଜୀବନ ଜୀଉଁଛନ୍ତି । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଔଷଧ ଖାଇସାରିଲେଣି ।

ଦୟା ସାଗର ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି । ହେଲେ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ସେ ମାନସିକ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଆଉ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଲୁହା ଶିକୁଳିରେ ବନ୍ଧା ଜୀବନ ଜୀଉଛନ୍ତି ଦୟା ସାଗର । ପୁଅର ଉଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଛନ୍ତି ସୁନା ଗହଣା, ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜୁଥିବା ଘର ଟିକକ ଓ ବନ୍ଧା ପକାଇଦେଇଛନ୍ତି ବଳକା ଜମି ଟିକକ । 

ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଦୟା ସାଗରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପରିବାରଲୋକ ଘରକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ବରଗଡ, ବୁର୍ଲ। ଓ ପରେ ଛତିଶଗଡର ରାୟଗଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ଚିକିତ୍ସା ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୩ ରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

ତେବେ ଏତେ ଗୁଡାଏ ଟଙ୍କା କେଉଁଠୁ ଆସିବ ଚିନ୍ତାରେ ମା’-ବାପା । ତେବେ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପରେ ଦୟା ସାଗରଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ଓ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେବା ସହ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର  ଭତ୍ତା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ମିର୍ଧ। ଟୋପୋ ।

   Related Posts