Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମୋ ସରକାର ଯୋଜନା : କିନ୍ତୁ ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି

30/09/2019 at 2:27 PM

ସମ୍ବଲପୁର  ୩୦/୯: ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମୋ ସରକାର ଯୋଜନା । ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ୍‌ ସମେତ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାଧାରଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ତେବେ ଯୋଜନା ଲାଗୁ ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡିକର ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି କିଭଳି ରହିଛି ? କେମିତି ଚାଲିଛି ରୋଗୀ ସେବା , କେତେ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି ଆଉ ଆନୁସଙ୍ଗୀକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ କଣ ରହିଛି ଏସବୁକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ।

ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଅନେକ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସରକାର । କିନ୍ତୁ ମେଡିକାଲ ଗୁଡିକର ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ସେସବୁ କେବଳ ଘୋଷଣାରେ ହିଁ ରହିଯାଉଛି । ଡାକ୍ତର ଖାନା ପାଇଁ ବଡବଡ କୋଠା ତିଆରି ହେଇଛି କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରୀ ପଦବୀ ପୂରଣ ହେଉନି ।

ରାଜ୍ୟର ଏକ  ପ୍ରମୂଖ ମେଡିକାଲ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ୫୭ପ୍ରତିଶତ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରୀ ପଦବୀ ଖାଲି ସହ  ଜିଲ୍ଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ୭୦ପ୍ରତିଶତ ଡାକ୍ତର ଓ  କର୍ମଚାରୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି।  ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ  ଗତ ବର୍ଷେ ହେଲା ନିଶ୍ଟେତକ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ରୋଗୀ ମାନେ ଘରୋଇ ନର୍ସିଂହୋମ୍‌, ପାଥୋ ଲାବ୍‌ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ସହ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୋଟ ୫୨ଟି ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ମଧ୍ୟରୁ ୨୩ଟି ଖାଲି ପଡିଛି।  ୬ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ  ଏଠାରୁ ବଲାଙ୍ଗିର,ବୁର୍ଲା, କୁଚିଣ୍ଡାକୁ ଡେପୁଟେସନ୍‌ରେ ପଠାଯାଇଛି। ସେହିପରି ୫୬ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ନର୍ସ ପଦବୀ ,୮୦ପ୍ରତିଶତ ପାଥୋଲାବ୍‌ ଟେକ୍‌ନିସିଆନ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି।

ଟେକ୍‌ନିସିଆନ୍‌ ଅଭାବରୁ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ,ସ୍କାନିଂ, ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇପାରୁନି । ଆଉ ଡାକ୍ତର ମାନେ ମେଡିକାଲକୁ ଠିକ୍ ସମୟ୍ରେ ନଆସିବା ରୁ ଦୁରଦୁରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀ ମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦିର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା  କରି ଶେଷରେ  ନିରାଶ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଏକଥା ନିଜେ ସମ୍ବଲପୁର  ସିଡିଏମ୍ଓ ସ୍ବିକାର କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts