Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

Lockdownରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟଭିତରେ ଆତଯାତ ଲାଗି ମିଳିଲା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମତି

19/04/2020 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୪: କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକ ସେମାନଙ୍କ ଗନ୍ତବ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଯିବା ଲାଗି ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟଭିତରେ ସେମାନଙ୍କ ଚଳାଚଳ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଲକଡାଉନ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହାନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜନିଜ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ ତାରିଖ ପରେ ଯାଇ ଆସି ପାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହସଚିବ ଅଜୟ ଭଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ସଚିବଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ ତାରିଖରୁ କଣ୍ଟାମିନେଟ୍ ଜୋନ ବାହାରେ ଗତିବିଧି ଲାଗି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଣୁ ଏଭଳି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଏବେ ଉଦ୍ୟୋଗ, ଉତ୍ପାଦନ, ନିର୍ମାଣ ଓ ମନରେଗା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏଭଳି ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରମିକ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରିଲିଫ ଓ ପୁନର୍ବାସ କ୍ୟାମ୍ପମାନଙ୍କରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ  କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଆଧାରରେ ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଯେଉଁମାନେ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପରିବହନ କରି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  ତେବେ ଏଥିଲାଗି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଗୃହସଚିବ କହିଛନ୍ତି।   

   Related Posts