Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୧୫ ଦିନ ହେଲା ଜଳି ନଥିଲା ଚୁଲି, ଭୋକିଲା ପିଲାଙ୍କ କଷ୍ଟ ଦେଖି ନପାରି ଶ୍ରମଜୀବୀ ବାପା କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

15/05/2020 at 4:15 PM

କାନପୁର, ୧୫|୦୫ :  କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ଦେଢମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଲକଡାଉନ୍ ଜାରି ରହିଛି ।ଏହା ଦ୍ନାରା ସବୁଠାରୁ ଶ୍ରମିକ ଓ ଗରିବମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦିନ ମଜୁରିଆମାନେ କାମ ପାଉନାହାଁନ୍ତି । ଅଭାବ ଓ ଅନଟନରେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କାମ ନପାଇ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦୁଇ ଓଳି ଦୁଇ ମୁଠା ଭୋଜନ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଏପରି କାମ ନପାଇ ଓ ପରିବାରକୁ ଦାନା ଯୋଗାଇ ନପାରିବାରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କାନପୁର କାକାଦେବର ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, କାନପୁରର କାକାଦେବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ବିଜୟ ବାହାଦୁର ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ରହୁଥିଲେ । ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ସେ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇପାରୁ ନଥିଲେ । ଏପରିକି କିଛି କାମ ମଧ୍ୟ ମିଳୁନଥିଲା । ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ ମଧ୍ୟ ଭୋକ ଉପାସରେ ରହୁଥିଲେ । ବେଳେବେଳେ ସମସ୍ତେ ପାଣି ପିଇ ହିଁ ଦିନ ସାରା ରହି ଯାଉଥିଲେ । ଗତ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଶ୍ରମିକଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ କରିପାରି ନଥିଲେ । ତେବେ କୌଣସି ରାସ୍ତା ନପାଇ ନିରାଶ ହୋଇ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

ବିଜୟଙ୍କ ପରିବାର ଓ ପଡୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଭାକ ଉପାସରେ ରହିଥିଲେ । ସେ ନିଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ଓ ଭୋକିଲା ପେଟକୁ ଦେଖିପାରି ନଥିଲେ । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରମ୍ଭା ଗହଣା ବିକିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଏଙା ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରି ନଥିଲା । ଭୋକରେ ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ।  ଚାରିଆଡୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଗତ ବୁଧବାର ସେ ଦଉଡି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

   Related Posts