Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ରାବଣଙ୍କ ଭାଇ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ ଜଣେ ମହାନ ବୈଜ୍ଞାନିକ : ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ୬ ମାସ ସତରେ ଶୋଉଥିଲେ ନା ଆଉ କଣ କରୁଥିଲେ

14/05/2019 at 3:22 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୪\୫ :  ରାମାୟଣରେ ଅନେକ ଚରିତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ରହିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଜଣେ ।  ରାମାୟଣ ଅନୁଯାୟୀ କୁମ୍ଭକର୍ଣ ବର୍ଷର ୬ ମାସ କେବଳ ଶୋଇରହୁଥିଲେ । କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ବର୍ଷକୁ ୬ ମାସ ଶୋଇ ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମା ବର ଦେଇଥିଲେ । କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ଏହି ବର ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା ତାଙ୍କ କଥାରେ ରାଜି ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପିଲାଦିନୁ ଆମେ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହି ଗପ ଶୁଣିଆସୁଛୁ ।

ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତପସ୍ୟା କରି ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିପାରେ, ତାହେଲେ ସେ ୬ ମାସ ଧରି ଶୋଇବା ବର କାହିଁକି ମାଗିବ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଅକାଟ୍ୟ । ମହାରାଜା ରାବଣ ମହାଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ରାମାୟଣ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡେ ଯେ, ରାବଣଙ୍କ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ କୌଣସି ନା କୌଣସି ବିଷୟରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ । କଥାରେ ଅଛି କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଅଳସୁଆ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିଚାର କରୁନାହାନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ |

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ବାସ୍ତବରେ ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଥିଲେ । ସେ ବଡ ବଡ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅଜଣା ଜାଗାରେ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରୟୋଗଶାଳାରେ ସେ ବର୍ଷର ୬ ମାସ ବିତାଉଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଲୋକଙ୍କ ନଜରରୁ ଦୁରେଇ ରହୁଥିଲେ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୂଯାୟୀ, କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା କିଷ୍କିନ୍ଧାର ଦକ୍ଷିଣରେ ଏକ ଗୂମ୍ଫାରେ ଥିଲା । ଏହି ଗୂମ୍ଫାରେ ଲଙ୍କାର ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ କାମ କରାଯାଉଥିଲା । ରାବଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ର କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ତିଆରି କରୁଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହାଛଡା କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଅନେକ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିଥିଲେ । ଆଉ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ, କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଲାଟିନ ଆମେରିକାର କୌଣସି ଏକ ଦେଶରେ ରହୁଥିଲେ । ନିଜେ ତିଆରି କରିଥିବା ବିମାନରେ ସେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲେ । ଏ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସାକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଖୋଜିଛନ୍ତି ।

   Related Posts