Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଟିକାକରଣ ଏକ କୋଟି ପାର, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୫୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ , ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୬୭୧ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୁନ ୨୪ରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି, ଦଳୀୟ କନ୍ଦଳ ନେଇ ହେବ ମାନସମନ୍ଥନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବ୍ରାଉନସୁଗାର ସେବନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଗୋଡାଇଲେ ଯୁବକ, ୩ ଗିରଫ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅନେକ ଅର୍ଗାନ୍ ରହୁନି ସୁରକ୍ଷିତ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ୫୦ ନେତାଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଫୋନ୍ : ‘ଆପଣଙ୍କ ଟିକେଟ୍ କନଫର୍ମ୍, ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅ’
  • ||
  • ଇଟ୍ଟାନଗର : ପୁଣି ଥରିଲା ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଇଟ୍ଟାନଗରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ – ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ଅପେକ୍ଷା ତୃତୀୟ ଲହର ପ୍ରଭାବ କମ୍, ତଥାପି ଜୋରଦାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ – ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ କାମୁଡିଦେଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

କୁଲଭୁଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ଓଲଟିଲା ଖେଳ, ବେକ ଫୁଟରେ ପାକିସ୍ତାନ, ଭାରତର ପଲ୍ଲା ହେଲା ଭାରି

31/12/2018 at 1:18 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୧୨ : କୁଲଭୁଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ଦାବି ସପକ୍ଷରେ ଯିବକି ? ନିକଟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଘଟିଥିବା କିଛି ଘଟଣାରୁ ଏଭଳି ହୃଦବୋଧ ହେଉଛି । କୁଳଭୁଷଣ ମାମଲାରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସରେ ଭାରତ ଯେଉଁ ମାମଲାର ରାୟକୁ ଉଦାହରଣ ଆକାରରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା , ସେହି ମାମଲାକୁ ଜାତିସଂଘରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ଏଭଳି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ କୁଲଭୁଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ଅଭିଯୋଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡର ଆଦେଶ ଦେଇଛି | ଏହା ବିରୋଧରେ ଭାରତ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସରେ ଆବେଦନ କରିଛି । କୁଳଭୁଷଣଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସରେ ଭାରତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏହି ଆବେଦନରେ ୨୦୦୪ ମସିହାରେ  ଅବୀନା ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ମେକ୍ସିକନ ନାଗରିକଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ସହଯୋଗ ଦିଆନଯିବା ନେଇ ଆମେରିକା ବିରୋଧରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସ ଦେଇଥିବା ରାୟକୁ ଉଦାହରଣ ଆକାରରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ଭିଆନା ଚୁକ୍ତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା | ମାମଲାରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ପାଇଥିବା ମେକ୍ସିକୋ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମେକ୍ସିକୋର ରାଜନୈତିକ ସହଯୋଗ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇନାହିଁ | ତେଣୁ ଜାତିସଂଘରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସର ଅବୀନା ଜଜମେଣ୍ଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ତଥା ତତ୍କାଳ ଲାଗୁକରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ୬୮ ଦେଶ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସାମଲ ଅଛି । ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସଙ୍କ ଏହି ରାୟକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାରୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ ଜଷ୍ଟିସରେ ଭାରତର ସମାନ ମାମଲା ରହିଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ବେକ୍‌ ଫୁଟରେ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଇସିଜେ ଜାତିସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ନ୍ୟାୟିକ ଶାଖା | ୨୦୧୯ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଆଇସିଜିରେ କୁଲଭୁଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଅଛି | ପାକିସ୍ତାନ କୁଲଭୁଷଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଜାରି କରିଛି | ତେବେ ଆଇସିଜେ କୁଲଭୁଷଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଉପରେ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କରିଛି | ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଭାରତ ଆଇସିଜେଙ୍କ ଅବୀନା ଜଜମେଣ୍ଟ ସପକ୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନର ଭୋଟ ପ୍ରସଂଗ ଅଦାଲତରେ ଉଠାଇବ |

   Related Posts