Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୨୨ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୫୬୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ୫ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ପୋଲିସ-କୁଡୁମୀ ସେନା ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ; ପୋଲିସ ଗାଡିରୁ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଛଡାଇନେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ

7/12/2018 at 1:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୦୭|୧୨:ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ କୁଡୁମି ସେନା ଓ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତିହୋଇଛି । କୁଡୁମି ସଂପ୍ରଦାୟକୁ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ କୁଡୁମି ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଲୋୟର ପିଏମଜିଠାରେଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିଲେ । କୁଡୁମି ସମାଜ ସଭାପତିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫକରି ନେଉଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀକୁଡୁମି ସମାଜର ସଦସ୍ୟମାନେ ପୋଲିସ ଗାଡିରୁ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଟାଣିନେଇଥିଲେ । ଫଳରେ ପୋଲିସଓ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୁଡୁମି ସମାଜ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ କିଛି ସମୟ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେବାରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧିନରହିଛି । କୁଡୁମି ସମାଜ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସଚିବାଳୟକୁ ଡକାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଓଡିଶାରେ୨୫ଲକ୍ଷ କୁଡୁମୀ ସେନା ଅଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ସୁନ୍ଦଗଡ, ଯାଜପୁର ଓ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ, ଆର୍ଥିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେଅନଗ୍ରସର । ବିକାଶ ସହ ଅନସୂଚିତ ଜନଜାତିରେ ପୁନଃ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ସେମାନେ ବହୁ ଦିନରୁଆନ୍ଦୋଳନ କରିଆସୁଥିଲେ । ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଆଦିବାସୀ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ । ସାମାଜିକଏ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଆଦିବାସୀ ରୂପରେ ପରିଚିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଆଦିବାସୀଶିବିରରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ୪ଟି ଗୁଣର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ତାହା ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେଥିବା ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାଷା କୁଡୁମାଲି ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କରସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଂସ୍କୃତି ଓ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି । ଆର୍ଥିକ ଓ ଶିକ୍ଷାଗତ ଭାବେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତଦୁର୍ବଳ ରହିଛି । ସାମାଜିକ ଭାବେ ଏମାନେ ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣବର୍ଗଠାରୁ ଦୂରତ୍ବ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ।

କୁଡୁମୀ ସେନା ଓଡିଶା ଜାତିକୁ ପୁନଃ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଆସୁଥିଲେ। ଆଜି ସବୀନ ନିବାସ ଘେରାଉ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା । ଫଳରେ ପୋଲିସ ସେନା ସଭାପତିଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଗାଡିରୁ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଛଡାଇ ଆଣିଛନ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ସୁଡୁମୀ ସେନା ସଦସ୍ୟ ।

   Related Posts