Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥପତି ପତ୍ରିକାରେ ଓଡିଶାର କୃଷି ଭବନ, ମାନ୍ୟତା ହାସଲରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ କୋଠା

26/08/2020 at 9:40 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬।୦୮: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସ୍ଥପତି ପତ୍ରିକା ଡେଜିନ୍ ରେ ଓଡିଶାର କୃଷି ଭବନ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । କୃଷି ଭବନର ଉଚ୍ଚକୋଟିର ଆର୍କିଟେକ୍ଚରାଲ ଡିଜାଇନ୍ ପାଇଂ ଏହାକୁ ପ୍ରସଂଶା କରାଯାଇଛି । ସମ୍ବଲପୁରୀ ଇକତ୍  ଡିଜାଇନ ଏହି ବିଲଡିଙ୍ଗକୁ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର କରିଛି । ଦୂରରୁ ଏହି ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗକୁ ଦେଖିଲେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ଭଳି ଦେଖା ଯାଉଛି । ଏହାଛଡ଼ା ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗ  ଡ଼ିଜାଇନ୍ ରେ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା ପଟଚିତ୍ରର ଝଲକ । ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପତ୍ରିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାରେ ରାଜ୍ୟର କୃଷି ଭବନ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ।  ଲଣ୍ଡନରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଛି ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପତ୍ରିକା ଡେଜିନ୍ ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥପତି ପତ୍ରିକା ଡେ-ଜିନ୍ ରେ ଓଡିଶାର କୃଷି ଭବନ । କୃଷି ଭବନର ଉଚ୍ଚକୋଟିର ଆର୍କିଟେକ୍ଚରାଲ ଡିଜାଇନ୍‌କୁ ବେଶ ପ୍ରସଂଶା କରାଯାଇଛି ଏଥିରେ । ଦେଶର କୌଣସି ସରକାରୀ ବିଲଡିଙ୍ଗ ଭାବେ ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପତ୍ରିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାରେ କୃଷି ଭବନ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ । ଲଣ୍ଡନରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି  ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପତ୍ରିକା ଡେଜିନ୍ । ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଆର୍କିଟେକ୍ଚରାଲ ଡିଜାଇନ୍ ଉପରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଥିବା ଏହି ପତ୍ରିକାର ବେଶ୍ ସୁନାମ ରହିଛି । କୃଷିଭବନରେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଇକତ ଡିଜାଇନ୍ ଏହି ବିଲଡିଙ୍ଗକୁ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର କରିଛି । ଦୂରରୁ ଏହି ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗକୁ ଦେଖିଲେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଶାଢୀ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଏହାଛଡ଼ା ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗ  ଡ଼ିଜାଇନ୍ ରେ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା ପଟଚିତ୍ର ସ୍କ୍ରଲ ପେଣ୍ଟିଙ୍ଗର ଝଲକ । ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗର କରିଡ଼ରରେ ରହିଛି ଢେ।କ୍ରା ର ମେଟାଲ ୱ।ର୍କ । ତାଛଡ଼ା ଆଖି ଝଲସିବା ଭଳି ଲାଇଟ । ତିନିଟି ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ଇଟାରେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗର ଉତ୍ତର ପାଶ୍ବ ଏବଂ ଚଲାପଥ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମାଙ୍କଡ଼ା ପଥର ଓ ଖଣ୍ଡେଲାଇଟ ପଥର ଦ୍ବାରା ତିଆାରି କରାଯାଇଛି  ।  ଯାହାକି  ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରୁଛି । ବିଲଡ଼ିଙ୍ଗରେ ଗେ।ଟିଏ ଆମ୍ପିଥିଏଟର, ଗେ।ଟିଏ ଗାର୍ଡ଼େନ୍, ଗେ।ଟିଏ ଛେ।ଟ ପେ।ଖରୀ, ଗ୍ୟାଲେରୀ, ଅଡ଼ିଟୋରିଅମ, ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଟ୍ରେନିଙ୍ଗ ରୂମ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।

   Related Posts