Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଉ ଏକ ନୂଆ ୟୁନିଭରସିଟି : ଜଗଦ୍‌ଗୁରୁ କୃପାଳୁଜୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଲ୍‌ ଉପରେ ମୋହର

20/02/2020 at 2:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୦/୨: ବାରମ୍ବାର ମୁଲତବି ଓ ବିରୋଧୀଦଳର ବିରୋଧ ସତ୍ବେ ଆଜି ବିଧାନସଭାରେ ଜଗଦ୍‌ଗୁରୁ କୃପାଳୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଲ୍‌ ପାରିତ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ଆଲୋଚନା ପରେ ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ବିଲ୍‌ଟି ପାରିତ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ବିରୋଧୀଦଳ ଦେଇଥିବା ଗୋଟିଏ ବି ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ ହୋଇନାହିଁ । ସବୁ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ କାଟ୍‌ ଖାଇଛି ।

ଗତ କାଲି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଗୃହରେ ବିଲ୍‌ଟି ଆଗତ କରିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ବିରୋଧୀଦଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ମାଗିଥିଲା । ମାତ୍ର ଆଜି ବିଲ୍‌ ଉପରେ ଅଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସରକାର ଅଡ଼ି ବସିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଦଳୀୟ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଓ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ସେଠୀ ବିଲ୍‌ଟିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ନେତା କହିଥିଲେ, ସରକାର ବିଲ୍‌ଟିକୁ ପଢ଼ି ତର୍ଜମା କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଦେଉନାହାନ୍ତି । ତରବରିଆଭାବେ କିଛି ନବୁଝି ନସୁଝି ବିଲ୍‌ ପାରିତ କରାଇଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୋର୍ଟ କଚେରିରେ ଏହା କାଟ ଖାଇବାର ଅଶଙ୍କା ରହିଛି । ଅତୀତରେ ବି ଏଭଳି ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଉ । ମାତ୍ର ବାଚସ୍ପତି ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ଏହାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲେ । ପରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କିଛି ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଥିଲେ, ତାହା ବି ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇନଥିଲା ।

ବିଲ୍‌ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ସାହୁ କହିଥିଲେ, ମାନବ ସମ୍ବଳର ବିକାଶ ହିଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଚାବିକାଠି । ସେଥିଲାଗି ସରକାର ସବୁବେଳେ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲେ ହିଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ । ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱ ଶିକ୍ଷା ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିବ । ରାଜ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ମାନର ଶିକ୍ଷା ଦାନ ପାଇଁ କୃପାଳୁ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଡମପଡ଼ା ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସେଲ୍‌ଫ୍‌ ଫାଇନାନ୍‌ସିଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଐତିହାସିକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସହିତ ଯୋଗ, ଆୟୁର୍ବେଦ, ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି, ବିଜ୍ଞାନ, କଳା, ଆଦି ଉପରେ ଉଚ୍ଚମାନର ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରାନଯାଇ ପାରିତ କରାଯାଉ । ଶେଷରେ ବିଲ୍‌ଟି ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts