Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ଗୁଜୁରାଟର ସାବରମତୀ ନଦୀରୁ ମିଳିଲା କୋଭିଡ-19 ଭୂତାଣୁ, ସମସ୍ତ ନମୁନା ସଂକ୍ରମିତ

18/06/2021 at 9:33 AM

ଅହମଦାବାଦ ୧୮/୬ : ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ଅନେକ ସହରରେ ସ୍ୱେରେଜ୍ ଲାଇନରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳ ଉତ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଗୁଜୁରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ କୁହାଯାଉଥିବା ସାବରମତୀ ନଦୀରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ନମୁନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ସାବରମତୀ ସହିତ ଅହମ୍ମଦାବାଦ, କାଙ୍କାରିଆ, ଚାନ୍ଦୋଲା ହ୍ରଦର ଅନ୍ୟ ଜଳ ଉତ୍ସରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନମୁନା ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ରିସର୍ଚ୍ଚରମାନେ ଆସାମର ଗୁଆହାଟି ଅଞ୍ଚଳର ନଦୀଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଭାରୁ ନଦୀରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଏକ ନମୁନା କରୋନା ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ନମୁନାରେ ଭୂବାଣୁଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ବହୁତ ଅଧିକ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି ।

ଆଇଆଇଟି ଗାନ୍ଧୀ ନଗର ସମେତ ଦେଶର ଆଠଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ପରିବେଶ ସାଇନ୍ସ, ଜେଏନୟୁ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଗାନ୍ଧିନଗରର ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆର୍ଥ ସାଇନ୍ସ ବିଭାଗର ମନୀଷ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ସ୍ୱେରେଜ୍ ରୁ ନମୁନା ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ, ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳ ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯେହେତୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ସର୍ବାଧିକ ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳ ବିଶୋଧନ କାରଖାନା ଅଛି ଏବଂ ଗୁଆହାଟୀରେ ଗୋଟିଏ ବି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇଟି ସହର ବାଛିବା ପାଇଁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts