Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଆନ୍ଧ୍ର କମ୍ପାନୀ ସହ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି ଓଡିଶା ସରକାରୀ ବାବୁ : ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଆଇନ ୧୯୮୦ର ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ

9/06/2020 at 5:54 PM

ଜୟପୁର ୦୯/୦୬ : ଆନ୍ଧ୍ର କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ବାବୁଙ୍କ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା । କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏତେ ଦରଦ ଯେ ସବୁ ଆଇନକୁ ଦଳି ମକଚି ଦେଲେ । ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ । କୋରାପୁଟ ଗୁଲୁମୀଠାରେ ଚାଲିଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । ତଥାପି ବି କାମ ତା ବାଟରେ ଚଲାଇଛନ୍ତି

ଆଇନ ଭାଙ୍ଗୁଛି ଆନ୍ଧ୍ର କଂପାନୀ । ଆଉ ଏଥିରେ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ସରକାରୀ ବାବୁ । ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଆଇନ ୧୯୮୦ର ଚାଲିଛି ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଂଘନ । କୋରାପୁଟ କୋଟପାଡ଼ ଗୁଲୁମୀଠାରେ ୧୫ ମେଗାୱାଟର କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରର ଶ୍ରାବଣୀ ଏନର୍ଜିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। କୋଲାବ ନଦୀ ଉପରେ ୪ ମିଟର ଉଚ୍ଚ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା।  ହେଲେ କମ୍ପାନୀ ଡିଜାଇନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ୧୨ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ଟନେଲ ବଦଳରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି  । ଏପରିକି ଅନୁମତି ମିଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କମ୍ପାନି ୪.୭୨ ଏକର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲକୁ ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେଇଛି । ଏ ନେଇ ଜୟପୁରର ବରିଷ୍ଠ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମଞ୍ଚ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବି କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥିବା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଗୁଲୁମୀଠାରେ ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବୈଷୟିକ କମିଟି ୨୦୦୮ରେ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ୨୦୧୦ରେ MoU ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ସାରିବାକୁ ଥିଲେ ବି କମ୍ପାନୀ ଏହା ସାରି ପାରିନଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବି କମ୍ପାନିକୁ Extention ମିଳିଲା । କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ୍ସଟେନ୍‌ସନ ଦିଆଗଲା ? ସେନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ତତ୍କାଳୀନ DFO ଏବଂ ACFOଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛି ବରିଷ୍ଠ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମଂଚ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜେ ଏଠାରେ ୨୬୫ ମେଗାୱାଟର ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ମଂଚ ଦାବି କରିଛି  ।

   Related Posts